Zobaczyć Płock z… Warszawy? Oni już widzieli – mają zdjęcia. Wy też je zrobicie, ale…

… dopiero latem. Nie to, co Paweł Kłak i Łukasz Wawrzyszko, specjaliści od obserwacji na ogromne odległości, którzy jako pierwsi fotografowie dostali specjalne pozwolenie na wjazd ekspresową i panoramiczną windą na taras najwyższego budynku w stolicy. Varso Tower, bo o nim mowa, mierzy 310 m. – Od początku budowy trwały dywagacje, co z niego można

Varso Tower w Warszawie i kominy Orlenu w Płocku. Fot. Materiały prasowe / Łukasz Wawrzyczko

… dopiero latem. Nie to, co Paweł Kłak i Łukasz Wawrzyszko, specjaliści od obserwacji na ogromne odległości, którzy jako pierwsi fotografowie dostali specjalne pozwolenie na wjazd ekspresową i panoramiczną windą na taras najwyższego budynku w stolicy.

Varso Tower, bo o nim mowa, mierzy 310 m. – Od początku budowy trwały dywagacje, co z niego można zobaczyć oraz skąd można go dostrzec – wspomina Paweł Kłak.

To m.in. on w maju 2023 r. sfotografował Varso Tower z Gór Świętokrzyskich, z odległości ponad 150 km.

Varso Tower
  • Sięga 310 m wysokości (sama iglica ma 80 m i waży 73 t.).
  • Powierzchnia – 70 000 m kw., pięter – 53.
  • Czas dojazdu windą na szczyt – 30 sekund.
  • Podziemnych miejsc dla aut – 1 000, a dla rowerów – 873.
Taras Varso Tower

– Brakowało jednak zdjęć z samego Varso. Na dachu wieżowca, 230 m nad poziomem gruntu, jest taras widokowy. To dwukrotnie wyżej niż trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki – dodaje. Razem z Łukaszem Wawrzyszką – jeden jest autorem bloga dalekiewidoki.pl, a drugi dalekiehoryzonty.pl – dostali zgodę na wjazd (dla wszystkich najwyższa część budynku ma być otwarta latem przyszłego roku).

Dalekie widoki i horyzonty

Zanim wjedziemy z nimi na szczyt Varso, parę słów o blogu pana Pawła. Znajdziecie na nim zdjęcia Tatr z klasztornej wieży na Jasnej Górze, z Góry Kamieńskiej pod Bełchatowem, ze starówki w Sandomierzu i Roztocza (to albo około, albo grubo ponad 200 km). Jest Warszawa widziana z gołoborza Łysej Góry i ze Świętego Krzyża, są lipcowe fotografie Gdańska wykonane w Kalniku w woj. warmińsko-mazurskim. To rekordowa obserwacja w Polsce północnej z ponad 100 km, najdalsze zdjęcie Gdańska wykonane z Ziemi.

I wiele innych jeszcze miejscowości i nie tylko.

Podobne cuda można oglądać na dalekiehoryzonty.pl. Znajdziecie tam m.in. odpowiedź na pytanie „czy telefonem można zrobić lepsze zdjęcie dalekich obiektów niż lustrzanką z długim teleobiektywem?”. Okazuje się, że tak: „Potężny obiektyw podłączony do aparatu fotograficznego o dużej matrycy bez wątpienia może pokonać jakością dowolny smartfon, ale do wykorzystania jego możliwości niezbędne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Jeśli nagrzane (lub generalnie niejednorodne termicznie) powietrze rozmyje obraz, to żaden sprzęt nie pomoże uzyskać idealnej ostrości. Wystarczy więc zrobić takie same zdjęcia telefonem w optymalnych warunkach i aparatem w gorszych, żeby lepszy efekt uzyskać z telefonu”.

Wieżowce i puszcza

Wracamy na Varso Tower. W dniu, w którym przechodzący przez Polskę chłodny front atmosferyczny dawał nadzieję na poprawę przejrzystości, z prędkością 8 m na sekundę panowie dostali się na taras panoramiczną windą (umieszczona na elewacji drapacza chmur, podobno jest najszybsza w Polsce).

Pod samą iglicę wnieśli ze sobą sprzęt foto: Canon 1100D + Sigma 150-500 mm oraz Canon 77D + Tamron 150-600 mm G2 i Sony RX100 M3.

Pod iglicą Varso Tower. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Pod iglicą Varso Tower. Fot. Łukasz Wawrzyszko

Już z wyższego tarasu mogli podziwiać „mozaikę miasta, gdzie historyczny Pałac Kultury i Nauki kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami Śródmieścia i Woli, a także malownicze krajobrazy miasta, przez które przepływa Wisła. W oddali widać otwarte przestrzenie a także rozległą Puszczę Kampinoską. Daleko na horyzoncie można dostrzec oddalone o kilkadziesiąt kilometrów obiekty…”.

Jest to np. 264-metrowy komin elektrociepłowni EC-4 na łódzkim Widzewie (113,6 km) czy bliższe budynki i obiekty w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim, Żyrardowie, Skierniewicach.

I wreszcie to, co interesuje nas najbardziej…

… na północnym zachodzie – „daleko ponad lasami Puszczy Kampinoskiej…

Panorama w kierunku Płocka pomiędzy Warsaw Spire oraz Warsaw Trade Tower. Widoczne lasy Puszczy Kampinoskiej. Fot. Paweł Kłak
Panorama w kierunku Płocka pomiędzy Warsaw Spire oraz Warsaw Trade Tower. Widoczne lasy Puszczy Kampinoskiej. Fot. Paweł Kłak

– można zobaczyć dwa kominy rafinerii w Płocku”. I coś, czego nie mogło zabraknąć – „na prawo od nich unosi się obłok kondensacyjny, pochodzący z kolejnego, niższego komina, który ukryty jest za drzewami”.

Kominy petrochemii w Płocku, widoczny również obłok kondensacyjny pochodzący z kolejnego, niższego komina. Po prawej turbiny wiatrowe w Małoszewie w gminie Bodzanów. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Kominy petrochemii w Płocku, widoczny również obłok kondensacyjny pochodzący z kolejnego, niższego komina. Po prawej turbiny wiatrowe w Małoszewie w gminie Bodzanów. Fot. Łukasz Wawrzyszko

Z Varso Tower do tego miejsca na kombinacie jest 98,7 km. Bliżej mamy widoczne kominy byłej cukrowni w Małej Wsi (66,2 km) i PEC w Płońsku (61,1 km).

Fot. Łukasz Wawrzyszko
Fot. Łukasz Wawrzyszko

Widać też elektrownie wiatrowe w okolicach tych miejscowości:

  • Czerniewo, gm. Radzanowo – 83,7 km
  • Woźniki, gm. Radzanowo – 83,6 km
  • Witkowo k. Raciąża – 83,6 km
  • Małoszewo, gm. Bodzanów – 77,7 km
  • Wycinki k. Płońska – 60,8 km
  • Poczernin k. Płońska – 52,5 km.

Czytajcie też: Słynną płocką parę wodną widać nie tylko z Varso Tower, ale i z Pałacu Kultury i Nauki. A nawet – i to z poziomu gruntu! – z okolic Łodzi >>

Kategoria: Ciekawostki, News

Udostępnij artykuł:

aa

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl