Adrian BrudnickiAdrian Brudnicki
Lewica

Renta wdowia – żeby nie wybierać między kupnem leków a opłatą za ogrzewanie

Dziś przekazuję apel minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk do mieszkańców Płocka i powiatów ościennych.

25 listopada krótką, służbową wizytę w Płocku złożyła Agnieszka Dziemianowicz–Bąk. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej spotkała się z grupą płockich seniorów w sprawie zbliżającego się wielkimi krokami terminu uruchomienia projektu pod nazwą „Renta wdowia”. Już niebawem – 1 stycznia 2025 r. – wejdą w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej, gwarantujące pomoc finansową osobom na emeryturze, które straciły małżonków. To wsparcie dla milionów seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe.

Dotychczas, gdy w małżeństwie emerytów umierał np. mąż, żona musiała wybierać między zachowaniem swojej emerytury a rentą rodzinną. Wprowadzany mechanizm jest korzystniejszy. Wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury.

Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025 a 31 grudnia 2026 r. w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach.

Sytuacja polskich seniorów i seniorek

– Co piąta osoba powyżej 65. roku życia zagrożona jest w Polsce ubóstwem. Wprowadzane przepisy mają zapewnić stabilność finansową i bezpieczeństwo materialne osobom starszym po śmierci ich małżonka.
Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę – wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Najważniejsze założenia ustawy

Do przekroczenia limitu równego trzykrotności najniższej emerytury wypłacanie renty wdowiej nie będzie skutkować zmniejszeniem sumy świadczeń. Nie będzie miało znaczenia, czy emerytura pochodziła z KRUS-u, ZUS-u czy z innego systemu. Prawo do dodatkowych pieniędzy zyskają również osoby, które małżonka straciły kilka lat temu.

Według szacunków z ustawy skorzysta około ok. 2 milionów Polek i Polaków.

Ile możesz otrzymać?

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:

  • renty rodzinnej oraz…
  • … własnego świadczenia, np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

to możesz wybrać do wypłaty:

  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo…
  • … 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Projekt obywatelski

Renta wdowia to największy projekt społeczny Koalicji 15 października. Ustawa jest realizacją obywatelskiego projektu, wspieranego przez Lewicę i OPZZ, który poparło ponad 200 tysięcy obywateli. Tak, jak „500 plus” zapewniło bezpieczeństwo finansowe dzieci, tak renta wdowia zabezpieczy sytuację finansową seniorek i seniorów.

Czas skończyć z wyborem między kupnem leków a opłatą za ogrzewanie – podkreśla Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pani Minister podczas spotkania zwróciła się z apelem do seniorów z Płocka oraz powiatów gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego o przekazywanie tej informacji do jak najszerszego kręgu odbiorców. Począwszy od 1 stycznia 2025 r. będzie można już składać wnioski przez osoby uprawnione o wypłatę świadczenia. Świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r.

Wcześniejsze składanie wniosków (nawet w styczniu 2025) ma umożliwić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz innym organom emerytalno-rentowym przygotowanie się do realizacji programu. Szczegóły programu (w formie pytań i odpowiedzi) prezentowane są na stronie ministerstwa lub ZUS.

Adrian Brudnicki

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Płock. Z wykształcenia inżynier budownictwa. Prowadzi własną pracownię projektową.


Od redakcji: Poglądy zawarte w felietonach, opiniach – nie ingerujemy w ich tematykę i treść – nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Autorzy przedstawiają w nich swoje zdanie na różne tematy

Kategoria: Lewica, News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl