KSIĄŻKI O PŁOCKU I NIE TYLKO
Miałem napisać tekst. Świąteczny, potem sylwestrowy, o tym, kto i jak pisał o Płocku (Woroszylski, Broniewski)…
… i jak o naszym mieście pisali absolwenci przyspieszonych kursów w esbeckich kuźniach kadr. I prawie napisałem, bo termin wysyłki się zbliżał, a umówiłem się z redaktorem, że prześlę w terminie…
Ale nie dokończyłem, nie wysłałem i nawet nie zadzwoniłem, że tekstu na razie nie będzie. Bo oto w przedświąteczną niedzielę powaliła mnie wiadomość o śmierci mojego przyjaciela Stanisława Płuciennika. Stasiu zmarł w swoim mieszkaniu w ogromnym bloku przy Lachmana, wśród swoich obrazów, szkiców, książek. Mógłbym coś napisać o naszej ponadtrzydziestoletniej znajomości, ale sił brakuje.
Pożegnaliśmy Stanisława na nabożeństwie w płockiej katedrze. Przyszli wszyscy, co przyjść powinni.
Wydawałoby się, że tekst o Płocku z zapisami Woroszylskiego i dziełami absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych im. Feliksa Dzierżyńskiego można dokończyć, a tu nagle kolejna wiadomość. Zła wiadomość.
Po ciężkiej chorobie, w wieku 77 lat, odszedł Wojtek Celiński – lekarz, społecznik, samorządowiec, wcześniej działacz opozycji demokratycznej i starej „Solidarności”, w stanie wojennym pół roku internowany w warszawskiej Białołęce, do dziś mieszkający w Wyszogrodzie. Człowiek wielce zasłużony dla Polski.
Ostatni raz widzieliśmy się w czerwcu 2024 r. i wypiliśmy kawę na tarasie jego domu z przepięknym widokiem na Wisłę, żarliwie debatując o Polsce i o starych znajomych…
Parędziesiąt godzin po tym przyszła informacja, że w wieku 73 lat zmarł znakomity dziennikarz tygodnika „Polityka” Piotr Pytlakowski (na zdj.), z którym utrzymywałem od kilkunastu lat kontakt telefoniczny w związku z jego książką, według mnie jedną z najlepszych o Płocku z początku XX wieku. To „Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy”, napisał ją wspólnie z Sylwestrem Latkowskim (o tym reportażu z 2009 roku wkrótce napiszę kilka akapitów).
I tak przełom roku 2024 i 2025 stanął pod znakiem pożegnań…,
Jarosław Kozanecki
Dyrektor do spraw rozwoju w Miejskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Płocku. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej Płock”, „Niezależnej Gazecie Płockiej”, „Notatkach Płockich”; autor książki „Represje stanu wojennego w województwie płockim” oraz artykułów do trzeciego tomu „Dziejów Płocka. Historia miasta w latach 1945-2020”.
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Rezonans magiczny z WOŚP w tle, czyli oczywiste w onkologii badanie staje się wyzwaniem, gdy do hałasującej tuby musi wjechać dziecko
Autor: Jarosław WaneckiTrzy auta zderzyły się po południu na Wyszogrodzkiej
Autor: Gazeta PłockaPrawie co drugi kurier z Płocka i okolic ukarany za łamanie przepisów ruchu drogowego lub zły stan techniczny auta. Za to w takiej Ostrołęce…
Autor: Gazeta PłockaŚledztwo ws. darowizny Orlenu dla Watykanu przedłużone. Maseczki, kombinezony, płyny dezynfekcyjne wycenione na ponad 4 mln zł
Autor: Arkadiusz AdamkowskiOlejomaty to miś na miarę naszych aspiracji
Autor: Marek TucholskiW ratuszu zmiany: radny zrezygnował sam. A w „Studiu”: pierwsze w Płocku zdjęcia wieczorne przy lampie o sile 10 tys. świec
Autor: Michał KacprzakCentrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Biskup: „Cieszcie się tym miejscem, które Pan Bóg i dobrzy ludzie wam wskazali”
Autor: Arkadiusz AdamkowskiWypadek koło młyna. Po zderzeniu dwóch aut ranny 20-letni kierowca
Autor: Gazeta Płocka