SUBIEKTYWNIE POLECAM
Nowa secesja, historia Stańczakowej, królowa krzywizny, a nawet coś dla krzyżówkowiczów… Kulturalne co, gdzie, kiedy w Płocku
OD PIĄTKU DO ŚRODY. Gdzie zajrzeć, co zobaczyć, czego posłuchać… Oto nasz przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w nadchodzących dniach. Weźcie je pod uwagę, skorzystajcie z propozycji i bawcie się dobrze!
W piątek, 6 grudnia o godz. 17 Muzeum Mazowieckie w Płocku organizuje wielki wernisaż wystawy „Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu”. Już przybliżam – płockie muzeum od lat nazywane jest „muzeum secesji”. I nie dzieje się tak przez przypadek. Od blisko 60 lat secesja to jego specjalność, pasja, kierunek kolekcjonerski, obiekt zainteresowań naukowych oraz przedmiot działalności edukacyjnej i kulturalnej.
Wszystko zaczęło się w roku 1967, gdy Muzeum Mazowieckie w Płocku zorganizowało pierwszą wystawę secesji w Polsce. Ekspozycja odniosła ogromny sukces, a art nouveau po ponad pół wieku krytyki doczekało się nobilitacji i wzbudziło duże zainteresowanie publiczności. Cenne eksponaty o międzynarodowej proweniencji zgromadzone w największej w Polsce kolekcji sztuki tego okresu niezmiennie zachwycają i inspirują.
Wynikiem takiej właśnie inspiracji jest wystawa czasowa „Art nouveau. Nowa secesja”. Osiemnaścioro znakomitych artystów, reprezentujących malarstwo, rzeźbę i sztukę jubilerską, stworzyło specjalnie z jej okazji dzieła „dotknięte secesją” – oddające istotne emocje i zgłębiające tajemnice ludzkiej egzystencji.
Kto nie zdąży na wernisaż – proszę się nie martwić, oszałamiającą kolorami wystawę będzie można oglądać przy ul. Kolegialnej 6 aż do 9 lutego. Pamiętajcie, że muzeum czynne jest w każdy dzień tygodnia, prócz poniedziałków. Wstęp na wystawę jest darmowy.
We wtorek, 10 grudnia o godz. 18 Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 zaprasza Was na spotkanie z fascynującym gościem – Justyną Sobolewską, poświęcone fascynującej książce – jej tytuł to „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej”. To opowieść o polskiej pisarce i poetce pochodzenia żydowskiego, wieloletniej współpracowniczce i przyjaciółce pisarza i poety Mirona Białoszewskiego, która starała się tworzyć mimo stopniowej utraty wzroku. Wstęp na spotkanie jest wolny.
11 grudnia, w środę, Spichlerz, dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na bardzo ciekawe spotkanie. Jego tytuł to „Wstążki, halki i falbanki – japońska moda Lolita”. Przy okazji trwającej do końca 2024 r. w Spichlerzu wystawy „Japońskie zabawki tradycyjne” muzeum zaprasza na wykład, który trochę z innej perspektywy dotyka japońskiej kultury popularnej. Koniecznie przekażcie córkom wieści o spotkaniu, zobaczycie, że będą zainteresowane!
Eleganckie sukienki lub spódnice z halkami do wysokości kolan, bluzki ozdobione falbanami i koronkami, długie skarpety lub pończochy – tak w skrócie można opisać ten – dla wielu dość ekscentryczny – styl damskiego ubioru. Jest szalenie popularny w Japonii, a dziś także coraz bardziej widoczny na całym świecie. Skąd się wziął? Jakie są jego odmiany? Dlaczego tak chętnie sięgają po niego młode mieszkanki Japonii i nie tylko? Na te pytania postara się odpowiedzieć prowadząca Marta Banaśkiewicz, absolwentka Kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (na zdjęciu).
Wstęp na spotkanie jest wolny. Spichlerz znajdziecie przy ul. ul. Kazimierza Wielkiego 11 b.
Tego dnia w ogóle dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy…
… niestety, jedna z nich jest przed południem. O godz. 11.30 w Płockiej Galerii Sztuki (Sienkiewicza 36) będzie można wysłuchać wykładu o chyba najsłynniejszej w tym momencie architektce, zatytułowanego „Królowa krzywizny – Zaha Hadid”.
Prelekcję wygłosi Karolina Boruszewska. Będzie można przyjrzeć się bliżej projektom ikony współczesnej architektury i na ich przykładzie omówić styl dekonstruktywistyczny. Sami widzicie – wstyd nie być!
O godz. 16.30 na spotkanie dla wielbicieli krzyżówek „Trzynaście poziomo, dwa pionowo” (wspaniała nazwa!) zaprasza Filia biblioteczna nr 13 Książnicy Płockiej przy ul. Dobrzyńskiej 2a. Filia prosi, by wcześniej zapowiedzieć swą obecność, dzwoniąc pod numer 24 268 00 65.
A o godz. 18 to już normalnie – przegląd filmów Bergmana w Kinie za Rokiem ( (ul. Jakubowskiego 10). Tym razem „Hańba”, rzecz w sam raz na środę. Bilety kosztują 18 zł.
Milena Kolibczyńska
Płocczanka, 19 lat pracowała w płockiej „Wyborczej”, teraz pracuje w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Lubi swoje miasto i ludzi, którzy w nim mieszkają.
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Muniek Staszczyk o Płocku: Mieścina z molochem w tle i atmosferą bardziej szarą niż na Grochowie wypiękniała i jest dziś nie do poznania
Autor: Jarosław KozaneckiChodźcie z nami kupić bilet na kolejne premiery przez następne pół wieku. Sto lat Szanownym Komediantom!
Autor: Jarosław WaneckiPłockie Kolędowanie po raz 29. Joanna Trzepiecińska, Włodek Pawlik, chór Minstrel, Kameralny Zespół Wokalny w katedrze
Autor: Gazeta PłockaKolędowanie z „Dziećmi Płocka” – to już w sobotę w Maszewie. A w kolejnych dniach: medytacje z mistrzem zen, absolutnie doskonały film „jk”…
Autor: Milena KolibczyńskaMogły się poczuć jak w „Grze o tron” i wewnątrz Titanica. „Dzieci Płocka” budowały mosty w Irlandii Północnej
Autor: Gazeta PłockaZaginiony skarb z Płocka odnaleziony w Berlinie
Autor: Dominik DziecinnyMa dryg w rękach, robi kierce, a trzy kolory na „f” to jednym tchem wymienia
Autor: Arkadiusz AdamkowskiLas to nie kartoflisko, by sadzić i zaraz wyrwać. Płocczanie, obejrzyjcie „Simonę Kossak”
Autor: Anna Lewandowska