Jarosław WaneckiJarosław Wanecki

Ludzie teatru nagrodzeni. Dla kogo Srebrne Maski, kto i za co został wyróżniony Złotą

Sobotni wieczór płockiego Międzynarodowego Dnia Teatru zakończył się przed północą. Za nami premiera „Romea i Julii” i odsłonięcie tablicy Srebrnej Maski oraz grad honorowych nagród dla twórców i pracowników sceny z okazji jej 50-lecia. Tradycyjnie swoje wyróżnienia ogłosiło Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

Przed spektaklem odczytano orędzie na MDT, które w tym roku napisał reżyser i twórca Teatru Attis w Delfach, Theodoros Terzopoulos. W przesłaniu najmocniej wybrzmiewa ostatnie zdanie:

„Potrzebujemy nowych sposobów narracji, by pielęgnować pamięć i kształtować nową etyczną i polityczną odpowiedzialność, która pomoże nam uwolnić się z rozmaitych form dyktatury współczesnego średniowiecza”.

Na szczęście inscenizacja tragedii miłosnej Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Szustera (na zdj. u góry, fot. Marek Konarski) wpisała się w puentę greckiego listu. W zadaniu pomogła scenografia stadionowych trybun i kody kostiumów. Poetycka translacja Jarosława Iwaszkiewicza przypomniała konflikt między rodzinami Montecchich i Capuletich, tym razem kibicujących drużynom piłkarskim, w prosty, a zatem czytelny i sugestywny sposób. W sam raz, by zdać maturę z polskiego.



W przerwie „Romea i Julii” odbyło się kameralne odsłonięcie tablicy Srebrnej Maski, ufundowanej przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru dla podkreślenia kluczowej roli miłośników Melpomeny w odrodzeniu sceny w 1975 roku oraz pokazania publiczności powiększonej wersji nagrody wręczanej od 42 lat. Granitową płytę zaprojektował Wiesław Nadrowski, a odlew galwanizowanego srebrem medalu przygotował Jerzy Stachurski.

W tym roku PTPT przyznało dwie Srebrne Maski. Pierwszą, za reżyserię spektaklu „Motyle są wolne” Leonarda Gershe, odebrał Dariusz Poleszak-Hass. Druga powędrowała do rąk Krzysztofa Misiaka, który skomponował muzykę do jedynego i niepowtarzalnego Pokazu Mody Scenicznej z okazji 50-lecia Teatru Płockiego. Jubileuszową niespodzianką okazała się Złota Maska dla Krzysztofa Małachowskiego, dedykowana za mistrzostwo scenografii i kostiumów. Małe Srebrne Maski otrzymali ponadto Jolanta Milewska z Biura Obsługi Widzów i Leszek Skierski, zajmujący się promocją.

Nagrodzeni i nominowani do teatralnych nagród Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Fot. Marek Konarski

Popremierowe i rocznicowe świętowania honorowało jednak znacznie więcej osób. Laureatami medali i listów gratulacyjnych zostali liczni twórcy i pracownicy płockiej sceny. Głos zabrali między innymi: posłanka Elżbieta Gapińska, marszałek Adam Struzik, przewodniczący Rady Miasta Płocka Artur Jaroszewski, któremu towarzyszył wiceprezydent Łukasz Jankowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski.


W poświąteczny wtorek 22 kwietnia na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego odbędzie się spotkanie z laureatami tegorocznych masek. Dyskusja o nowych sposobach narracji i drogach artystycznych rozpocznie się o 18.30. Drzwi będą otwarte dla wszystkich.

Jarosław Wanecki

Prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Kategoria: Kultura, News, Opinie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl