Dla kogo nagroda Srebrnej Maski 2025? Jest pięć nominacji, w tym jedna podwójna, czyli łącznie dla sześciu osób

Już teraz wiadomo za to, kto dostanie Małą Złotą Maskę, wręczaną ludziom płockiego teatru pracującym za kulisami.

Nagroda Srebrnej Maski przyznawana jest z inicjatywy Tomasza Pawłowskiego od 1983 roku. Laureatem medalu, którego złota wersja powstała ponad dekadę temu, może zostać aktor lub inny twórca (reżyser, scenograf, kompozytor, choreograf) wyróżniający się w okresie między marcowymi premierami, ale także dorobkiem życia.

Do tej pory wręczono 80 drewnianych szkatułek z metaloplastyką Wzgórza Tumskiego, kryjących głowy komedii i tragedii, wykonanych z różnych kruszców.

W 42. edycji nominowani do Srebrnej Maski zostali:

  • Magda Kuśnierz i Paula Stępczyńska za role sióstr Sary i Poli w farsie „Razy Dwa” Andrzeja Chichłowskiego;
  • Krzysztof Małachowski za „Pokaz Mody Scenicznej” z okazji 50-lecia Teatru Płockiego, mobilną scenografię do spektaklu „Motyle są wolne” Leonarda Gershe w reżyserii Dariusza Poleszaka-Hassa oraz kostiumy sióstr Sary i Poli w farsie „Razy Dwa” Andrzeja Chichłowskiego;
  • Krzysztof Misiak za muzykę do jubileuszowego „Pokazu Mody Scenicznej”;
  • Dariusz Poleszak–Hass za reżyserię spektaklu „Motyle są wolne” Leonarda Gershe;
  • Marek Walczak za mistrzowski epizod Dyndalskiego w „Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego.

Kapituła ogłosi swój wybór…

… w sobotni wieczór 12 kwietnia, zaraz po premierze spektaklu „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Szustera. Małe Złote Maski, wręczane ludziom teatru pracującym za kulisami, trafią tym razem do rąk Jolanty Milewskiej, kierowniczki biura obsługi widzów, i Leszka Skierskiego z działu promocji.

Mamy nadzieję, że Złotą Maskę odbierze wkrótce także Maja Ostaszewska. Na dogodny termin czekamy już od roku, ale towarzystwo postanowiło uzbroić się w cierpliwość.


Podczas przesuniętych o dwa tygodnie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru PTPT odsłoni ufundowaną przez członków stowarzyszenia tablicę upamiętniającą płocką tradycję wręczania Srebrnej Maski. Uroczystość będzie kolejnym elementem złotych godów sceny płockiej.

Z tej okazji, począwszy od marca, rozpoczną się spotkania z młodzieżą liceów, techników, studentami szkół wyższych i słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku, omawiające historię płockiego teatru. Połączymy je z dyskusją o kierunkach repertuarowych i dalszym rozwoju scen przy Nowym Rynku 11.

Na zdj.: Jarosław Wanecki przezentuje drewnianą szkatułkę z metaloplastyką Wzgórza Tumskiego, w niej są głowy komedii i tragedii

Jarosław Wanecki

Lekarz, prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Kategoria: Kultura, News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl