Milena KolibczyńskaMilena Kolibczyńska
SUBIEKTYWNIE POLECAM

Przy Kolegialnej „Skrawki świata”, przed ratuszem Wigilia, a do tego smakowity „Bulion” i weekend z Tonym Halikiem

Kulturalne co, gdzie, kiedy. Oto nasz przegląd najciekawszych wydarzeń w tym tygodniu. Weźcie je pod uwagę, skorzystajcie z propozycji.

Na początek mam dla Was pomysł na spędzenie miłego czwartkowego wieczoru. 12 grudnia o godz. 17 w małej sali wystaw czasowych Muzeum Mazowieckie w Płocku (przy ul. Kolegialnej 6) zaprezentuje po raz pierwszy wystawę „Skrawki świata”. Będą to obrazy Krzysztofa Ryfy, malarza urodzonego w Jeleniej Górze, absolwenta  Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie to Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), pedagoga, założyciela Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, kuratora wystaw, animatora kultury.


Jego obrazów nie da się  zakwalifikować do jednego gatunku malarskiego. To, co na pierwszy rzut oka odbierzemy jako czystą abstrakcję, w rzeczywistości przedstawia fragmenty prawdziwych krajobrazów. Krytycy piszą o nich jako o wyliczonych z precyzją „matematycznych abstrakcjach”, gdzie niezwykle ważna jest gra kolorów i faktur, kontrastów i kierunków. Muzeum zaprasza, na wernisażu będzie można spotkać artystę, mile widziane są pytania, uwagi, rozmowy. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.


Weekend w Płocku stał będzie m.in. pod znakiem Tony’ego Halika (na zdj. u góry – z archiwum Elżbiety Dzikowskiej), nieżyjącego już, ale wciąż znanego podróżnika, dziennikarza i pisarza. Halik był związany z Płockiem, w młodości mieszkał i uczył się w naszym mieście. Jak wspominał później, to właśnie stąd, w wielu 14 lat, wyruszył w swą pierwszą wyprawę. Z Płocka wypłynął tratwą do Gdańska, gdzie wpadł w ręce Straży Granicznej, która odesłała go do rodziców.
Dlatego też 14 grudnia, w sobotę, o godz. 14 na molo przy ul. Rybaki Elżbieta Dzikowska, dziennikarka, podróżniczka i partnerka życiowa Tony’ego Halika odsłoni tablicę poświęcona jego pamięci i nadającą molo jego imię.
To nie wszystko. Tego dnia o godz. 17 w Domu Darmstadt przy Starym Rynku 8 swoje 20-lecie świętować będzie płocki Klub „Podróże” im. Tony’ego Halika. Z tej okazji wszyscy zaproszeni są na spotkanie poświęcone wojażom, wezmą w nim udział Elżbieta Dzikowska, Dariusz Fedor – redaktor naczelny miesięcznika „Kontynenty” oraz Emilia i Dariusz Schmidt – twórcy Festiwalu Zorzy Polarnej. A w niedzielę, 15 grudnia, także w Domu Darmstadt, o godz. 16.30 będzie otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej „Obraz świata”, prezentującej zdjęciowe pamiątki dziennikarki z jej wielu podróży po całym globie.


Jeśli chodzi o świąteczne klimaty – 15 grudnia, w niedzielę, o godz. 17 jest Wigilia przed ratuszem. Kto woli świętować w klimacie bardziej kameralnym, może w środę, także o godz. 17 zajrzeć do Filii bibliotecznej nr 5 Książnicy Płockiej (Pasaż Vuka Karadzica 1) na spotkanie z cyklu „Płocczanie z pasją”. Maciej Gabryelczyk zaprezentuje tam kolędy z całego świata, które odtworzy z winylowych płyt. Brzmi bardzo stylowo.


Tuż po płytach, o godz. 18 można zajrzeć do Kina za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10) na film francuski film z Juliette Binoche „Bulion i inne namiętności”. Niestety nie widziałam, ale słyszałam od wielu osób, że ten „Bulion” jest niezwykle smakowity. Bilety do Kina za Rogiem kosztują 18 zł.

Milena Kolibczyńska

Płocczanka, 19 lat pracowała w płockiej „Wyborczej”, teraz pracuje w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Lubi swoje miasto i ludzi, którzy w nim mieszkają.

Kategoria: News, Opinie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2024 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl