Milena KolibczyńskaMilena Kolibczyńska
SUBIEKTYWNIE POLECAM

Andrzej Seweryn, świąteczny kiermasz, Dimon… Co, gdzie, kiedy w Płocku

OD CZWARTKU DO ŚRODY. Gdzie zajrzeć, co zobaczyć, czego posłuchać… Oto nasz przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu. Weźcie je pod uwagę, skorzystajcie z propozycji i bawcie się dobrze!

Z Nowego Orleanu do Płocka

Zaczynamy już od czwartku, 28 listopada, mocnym, synkopowym uderzeniem. W Muzeum Mazowieckim w Płocku (ul. Kolegialna 6) o godz. 17 zagra poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company.
Grupa od 30 lat gra muzykę narodzoną na ulicach Nowego Orlenu – z pewnością więc wie, jak to robić i jak robić to dobrze. To już trzeci z corocznego, jesiennego cyklu koncertów jazzowych, jakie przy współpracy Muzeum Mazowieckiego w Płocku organizuje w naszym mieście Mazowiecki Instytut Kultury. Wstęp wolny.

Porozmawiajmy z Andrzejem Sewerynem

W piątek, 29 listopada, Mediateka eMka (ul. Kościuszki 3b) zaprasza na zaplanowane na godz. 17 spotkanie z Andrzejem Sewerynem.

Proszę o chwile refleksji i odpowiedź – za co najbardziej kochacie Andrzeja Seweryna? Za „Ziemię obiecaną”, „Rojsta” czy za to, jaką piękną Lorettą był w serialu „Królowa”? Pewnie po prostu za wszystko, w końcu to naprawdę wspaniały aktor. A w piątek jest okazja, by się z nim spotkać! Nie możecie tego przegapić.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką w ramach projektu „Obrazy kultury”.

Cudownie-świątecznie… Kiermasz w Muzeum Mazowieckim

W niedzielę, 1 grudnia, można będzie poczuć zbliżające się święta. Muzeum Mazowieckie w Płocku po raz 15. zaprasza serdecznie wszystkich na Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Już od godz. 10 na patio kamienicy przy Tumskiej 8 czekać na Was będą stoiska z ludowym rękodziełem, ozdobami choinkowymi, ceramiką, haftami, miodami i wszystkimi cudeńkami, które są wprost nieodzowne w okolicy świąt. Dla dzieci i dorosłych będą warsztaty – malowania bombek i porcelanowych kubeczków oraz haftu i ozdób świątecznych.

Na zakończenie kiermaszu odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska” (początek koncertu – godz. 16, aula muzeum przy ul. Kolegialnej 6). Zespół zaprezentuje tańce z regionu gąbińsko-sannickiego oraz łowickiego i zaśpiewa pastorałki, m.in. z terenów Żywca i Nowego Sącza oraz najbliższej okolicy, z… Radziwia! To powinien być gwóźdź programu. Wstęp na kiermasz i koncert są wolne.

Rozmawiamy o książkach

W poniedziałek dzieje się zazwyczaj niewiele, ale 2 grudnia jest wyjątkiem. O godz. 16 Dyskusyjny Klub Książki w „Siódemce”, działający przy Filii bibliotecznej nr 7 Książnicy Płockiej (ul. Piaska 5), zaprasza na dyskusję o książce „Portret Doriana Graya” Oskara Wilde’a.

Uwierzycie, że są jeszcze takie wydarzenia? W dodatku nie ma chyba lepszej książki do wspólnego omawiania. Przy okazji „Portretu Doriana Graya” można pogadać i o moralności, i o wolności artystycznej (to ze wstępu do tej powieści wziął się słynny cytat o tym, że nie ma książek moralnych i niemoralnych, są tylko te dobrze i źle napisane), można także zahaczyć o bardzo silnie obecne w pierwszej wersji „Doriana” wątki homoerotyczne.

Spektakle z audiodeskrypcją

2 grudnia to także dzień arcyciekawego wydarzenia organizowanego przez płockie Stowarzyszenie „De Facto”. Już od dawna prowadzi ono Internetowy Klub Osób Niewidomych „Pociąg”, do którego zaprasza osoby z niepełnosprawnością wzroku na pokazy filmowe, teatralne i operowe (online).

Na poniedziałek, godz. 19, przygotowało dyskusję o spektaklu „19. południk” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Spotkanie w ramach projektu „Teatr dostępny dla Osób Niewidomych” poprowadzi prof. Maria Prussak, historyk literatury, edytorka, tłumaczka. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN.
Najpierw najlepiej oczywiście obejrzeć przedstawienie – utwór zaliczany do gatunku political fiction, który niebezpiecznie przypomina rzeczywistość, ze świetnymi rolami Andrzeja Grabowskiego i Jana Frycza i w ogóle całej plejady najwspanialszych polskich aktorów.

Spektakl z audiodeskrypcją (AD) jest dostępny na portalu Stowarzyszenia „De Facto” w zakładce „Teatr dostępny”. Aby zarejestrować się na portalu i wziąć udział w spotkaniu, prosimy o kontakt: ikfon@defacto.org.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kolejne spotkania w Internetowym Klubie Osób Niewidomych „Pociąg” to 16 grudnia i spektakl operowy z AD „Grek Zorba” Mikisa Theodorakisa oraz 30 grudnia – balet z AD „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Szczegóły wkrótce na Facebooku.

Bez uproszczeń, upiększeń, przejmująco

Wtorek, 3 grudnia, godz. 18 – wtedy właśnie wszyscy idziemy do Muzeum Żydów Mazowieckich (Kwiatka 7) na wernisaż wystawy fotograficznej „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie” Agnieszki Traczewskiej, fotografki i producentki filmów dokumentalnych, która specjalizuje się w wizualnej rejestracji hermetycznego świata chasydów. Jej zdjęcia prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Te, które składają się na wystawę „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”, są rezultatem piętnastu lat towarzyszenia ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w rodzinnym mieście artystki. Wystawa ta ukazuje przejawy prawdziwej duchowości, zaskakującej witalności, różnorodności i – przede wszystkim – kontynuacji prawdziwego życia religijnego. Bez uproszczeń, upiększeń, przejmująco. Wstęp na wernisaż jest wolny.

DIMoN z gośćmi w POKiS-ie

I mała wycieczka w przyszłość – piątek, 6 grudnia. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10) o godz. 19 zaprasza na koncert DIMoNa. Bilety są po 60/70 zł (do kupienia na bilety.pokis.pl oraz w bileterii POKiS-u). Bilety na koncert warto kupić teraz, bo rozchodzą się szybko – jak te na zaplanowane na ten tydzień bilety na koncert Krzysztofa Cugowskiego w teatrze i Spiętego w POKiS-ie, które są – niestety – wyprzedane!

Przenosimy się więc kilka dni do przodu – na koncert Michała „DIMoNa” Jastrzębskiego, perkusisty i współzałożyciela Lao Che, który zadebiutował solowym albumem pt. „DOSKONALE”. Warto zwrócić uwagę na gości koncertu, będą to Tomasz Organek, Paulina Przybysz oraz Irys. POKiS serdecznie zaprasza na to lokalno-globalne wydarzenie, a i my serdecznie je polecamy!

Milena Kolibczyńska

Płocczanka, 19 lat pracowała w płockiej „Wyborczej”, teraz pracuje w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Lubi swoje miasto i ludzi, którzy w nim mieszkają.

Kategoria: News, Opinie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl