Kinowy multipleks Cinema City na Nowym Rynku? Był taki pomysł, były wizualizacje
Ale nie było zgody radnych, na nic zdał się też podstęp prezydenta. CC postanowiło więc przenieść się do Galerii Mosty, ale i tam skończyło się tylko na planach.

Nowy Rynek powstał pod koniec XIX wieku jako wielki plac targowy z charakterystyczną podkową i jatkami. To był wtedy koniec miasta, dzisiejsza al. Jachowicza była jego granicą.




Dopiero na przełomie lat 60. i 70 ubiegłego wieku plac został przebudowany – bliżej ul. Królewieckiej powstał zielony skwer z szaletami i parkingiem, a pośrodku – budynek antypodkowy, własność spółdzielni Wielobranżowa. Między nim a al. Jachowicza mogło zaparkować kilkaset samochodów.
Dodajmy, że w 1989 r. płocczanie urządzili tam dzikie targowisko, każdy towar można było kupić z łóżek polowych i „stoisk” pod namiotami.
Sześć sal kinowych w ofercie
W 2004 r. do ówczesnego prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego przyszła firma IT Poland Development. Zaproponowała, że wydzierżawi plac między antypodkową a al. Jachowicza i wybuduje tam multipleks sieci Cinema City. Razem z teatrem miał on stworzyć centrum kulturalno-rozrywkowe.

Przygotowany przez architektów z biura Arch Magic projekt zakładał uruchomienie sześciu sal kinowych na 83, 141, 166, 196, 225 i 301 miejsc, sześciotorową kręgielnię, restauracje.

Dwukondygnacyjny budynek miał mieć 3300 m kw. powierzchni. Jego elewację w znaczącej części miała stanowić przeszklona ściana wykończona szarymi aluminiowymi panelami, całość oświetlona neonami i światłami z projektorów. Wejście – od ul. Nowy Rynek.


Pomysł upadł, bo na dzierżawę i zabudowę placu nie zgodzili się radni.
W takiej sytuacji, aby ominąć radnych i nie być skazanym na ich decyzję, prezydent zdecydował się na pewien podstęp. Oddał plac miejskiej spółce Rynex. Dzięki temu to już ona mogła ogłosić konkurs na zagospodarowanie Nowego Rynku. Tylko że wtedy faworyt, czyli Cinema City… przegrał z amerykańską Grupą Polimeni, która nieoczekiwanie zgłosiła się do przetargu z zamiarem budowy galerii handlowej…
Jak nie Nowy Rynek, to Mosty
Minęło trochę czasu i w Cinema City pojawił się kolejny pomysł, by multipleks (osiem sal na 1,2 tys. widzów) powstał we właśnie budowanej Galerii Mosty. Jeszcze w marcu 2009 r. marketingowcy z zarządzającej nią spółki Manhattan Real Estate Management zapewniali, że galeria wystartuje w kwietniu, a kino Cinema City w październiku. Nie wystartowały, ale operator kinowy zarzekał się, że wciąż czeka na powierzchnię, by móc zacząć ją wyposażać.
Definitywnie pomysł umarł w grudniu 2009 r., gdy właściciel centrum podpisał z CC porozumienie o rozwiązaniu umowy najmu.
Z oświadczenia: „Zgodnie z porozumieniem strony zgodnie postanowiły, że nie są już zainteresowane współpracą i najmem określonym w umowie najmu dla kina w Galerii Mosty w Płocku. Umowa najmu zostanie bezwarunkowo rozwiązana i zakończona po wypłaceniu spółce odszkodowania przez dewelopera. Zgodnie z porozumieniem deweloper powinien zapłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zawarcia tego porozumienia”.
Dwa multipleksy i wystarczy?
W tym czasie w Płocku były już dwa kina – na przełomie listopada i grudnia 2008 r. pierwsze filmy pokazał Helios w Galerii Wisła, a na początku 2009 r. ruszyło NoveKino Przedwiośnie. Poza tym Płock byłby drugim najmniejszym miastem z Cinema City. Może więc rzeczywiście w mieście zwyczajnie nie było już miejsca na trzeci multipleks?
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Aleja Jana Pawła II zapłonęła, inne ulice opustoszały. Kibice wstrzymali doping, nie było hejnału. 20 lat temu, dzień po dniu, tak Płock żegnał Papieża
Autor: Arkadiusz AdamkowskiKrzywy zgryz a sztuczna inteligencja. Co je łączy? 3D i skanery zamiast wycisków… postęp jest ogromny
Autor: Jarosław WaneckiPaweł z OSP Wierzbica – druh z sercem do pomagania
Autor: Materiał PartneraŚmigłowiec w barwach Orlenu „wyląduje” na dachu stacji paliw przy Łukasiewicza i zostanie tam już na stałe [PRIMA APRILIS]]
Autor: Arkadiusz AdamkowskiJak doszło do śmiertelnego wypadku pod Sierpcem – wyjaśniają policjanci
Autor: Gazeta Płocka20 kwietnia nie kupicie alkoholu. „Ze względu na utrzymanie porządku publicznego, któryby mógł być zakłócony przez rezerwistów” [STUTYGODNIK]
Autor: Michał KacprzakHołownia ostro o Mentzenie: Tchórz. Kozak w necie, piżmak w świecie
Autor: Arkadiusz Adamkowski„Kochanie, czytaj ze zrozumieniem” – takie dialogi w ratuszu :) Na sesji rady miasta nie musi być nudno [WIDEO]
Autor: Arkadiusz Adamkowski