Kolejka górska, ogród angielski, taras widokowy, podziemny parking – czego to miało nie być na Placu Obrońców Warszawy [WIZUALIZACJE]

Plac miał być nawet ogrodzony i posiadać trzy wejścia: jedno główne i dwa boczne. Tak wynikało ze wstępnej koncepcji z 2009 r. Kilka lat później na konkurs na kolejną koncepcję wpłynęło aż 14 prac.

Już w 2009 roku

urząd miasta informował, że ma roboczą wersję projektu uporządkowania placu i że lada chwila będzie dysponował gotowym projektem. Planował nowe nasadzenia, zmianę lokalizacji fontanny, chciał nadać placowi charakter ogrodu angielskiego ze ścieżkami łukowato przechodzącymi między trawnikiem a kępami gęstej zieleni. Według tej koncepcji należałoby wyciąć wszystkie kasztanowce i zastąpić platanami, grabami, głogami, kwitnącymi jabłoniami. Całość byłaby ogrodzona, miała trzy wejścia.

W okolicy pomnika byłyby urządzone miejsca dla autobusów turystycznych. Budowy parkingu podziemnego ratusz nie przewidywał, bo tłok na miejscach postojowych miał rozładować dzięki wielopoziomowemu parkingowi w pobliżu ul. Kościuszki.

Z tych planów nic nie wyszło.

Nadszedł 2015 rok,

… gdy miasto ogłosiło konkurs na „Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Obrońców Warszawy na osiedlu Kolegialna w Płocku wraz ze schodami Broniewskiego”. Autorzy mieli się zająć również Górkami, schodami Broniewskiego oraz częścią nabrzeża – do falochronu. Do rozważenia miały być rozwiązania parkingowe i komunikacja nad Wisłę.

Konkurs został rozstrzygnięty w

2016 roku.

Wpłynęło 14 prac; mimo że pierwszej nagrody nie było, zwycięzca został wybrany. Zaproponował, by plac ciągnął się od ul. Kolegialnej aż do schodów za pomnikiem. Miały na nim być charakterystyczne dla tego miejsca kasztanowce, alejki, fontanna. Wyróżnikiem była oczekiwana przez płocczan kolejka szynowo-linowa nad Wisłę.

Pierwsze wyróżnienie

Koncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy wyróżnienie nr

Z uzasadnienia:

„(…) za ukształtowanie placu na jednym poziomie, za atrakcyjne zamknięcie południowej krawędzi placu symetrycznymi schodami, uzupełnienie obszaru o zabudowę mieszkaniową na Rybakach, zabudowę kubaturową za Kamerą Pruską i w kwartałach przy placu oraz za wprowadzenie cieku wodnego jako świadka geologicznej historii jaru”.

Drugie wyróżnienie

Z uzasadnienia:

„(…) za rozwiązanie komunikacji pionowej z wykorzystaniem kolejki górskiej z przystankami na placu, przed i za ul. Mostową oraz stacją na nabrzeżu, parking podziemny pod powierzchnią placu, taras widokowy na nabrzeżu, jako łącznik pomiędzy wodą a ziemią”.

Trzecie wyróżnienie

Z uzasadnienia:

„(…) za czytelną kreację centralnej części placu i prawidłowo dobrane formy małej architektury”.

Czwarte wyróżnienie

Z uzasadnienia:

„(…) perspektywiczne kompozycje płyt nawierzchni placu, za efekty świetlne, płytę wodną, wytworzenie jednego poziomu placu z zejściem centralnym, za garaż podziemny i zmianę organizacji ruchu wokół placu”.

***

Zgodnie z wytycznymi sądu konkursowego zwycięzca przedstawił poprawioną koncepcję, m.in. z miejscem upamiętniającym cerkiew, z dźwiękową fontanną, różanym ogrodem, kolejką szynowo-linową wzdłuż schodów…

Koncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy - z kolejką szynowo-linową
Koncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy – z kolejką szynowo-linową

…kawiarnią w ich ciągu przy Mostowej i dwoma pawilonami na górze.

Koncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy - z pKoncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy - z kolejką szynowo-linową z pawilonami na górze schodów
Koncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy – z pKoncepcja przebudowy placu Obrońców Warszawy – z kolejką szynowo-linową z pawilonami na górze schodów

***

Pieniądze na remont pochodzić miały z unijnej kasy. Minęły jednak dwa lata i ostatecznego projektu na bazie tej koncepcji nie było. Problem w tym, że nie spełnialiśmy kryteriów konkursów ogłaszanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Na planowanym do remontu terenie nie było obiektów kubaturowych, a ich obecność była jednym z warunków przyznania pieniędzy.

W takiej sytuacji urząd miasta uznał, że najpierw zajmie się remontem placu Narutowicza i Nowego Rynku.

***

W 2022 r. wciąż nie było szans na pieniądze z zewnątrz, w grze pozostało jedynie wyremontowanie placu Obrońców Warszawy; dzięki temu jest szansa na załapanie się na pieniądze unijne na „uporządkowaniu przestrzeni placu” i „przywróceniu mu funkcji społecznych”. Za zdecydowanie mniejsze pieniądze odnowione mają być alejki, naprawione murek wokół placu i schodki, zbudowane podjazdy, ustawione ławki, nasadzona zieleń.

***

Pod koniec ub.r. w projekcie budżetu miasta na 2024 r. znalazł się punkt „Zagospodarowanie placu Obrońców Warszawy (opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej) – 100 tys. zł”.

Kategoria: News, Płock niespełniony

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl