Elżbieta GapińskaElżbieta Gapińska
Platforma Obywatelska

Postanowiłam napisać kilka słów o pracy posła, bo to…

… wbrew powszechnemu myśleniu – nie tylko głosowania w Sejmie i udział w komisjach, chociaż oczywiście stanowienie prawa jest najważniejsze.

W ubiegłym roku pracowałam w komisji edukacji, gdzie pełnię funkcję wiceprzewodniczącej, oraz w komisji kultury i komisji petycji. Najważniejsze projekty, nad którymi w nich się pochylaliśmy, to bez wątpienia podwyżki dla nauczycieli i tantiemy z internetu dla twórców. W obu przypadkach to istotne projekty poprawiające sytuację finansową: pedagogów i artystów. W przypadku nauczycieli podwyżki znacząco wpłynęły na sytuację ekonomiczną i w konsekwencji będą miały znaczenie dla zwiększenia liczby chętnych młodych ludzi, którzy przyjdą do zawodu.

Te praktyczne, dobre rozwiązania legislacyjne temu służą.

Chcę w tym miejscu przypomnieć o zmianach, jakie zaszły w związku ze zmianą rządu. Udało nam się w ciągu roku podnieść wynagrodzenia w sferze budżetowej, odblokować środki z KPO, wprowadzić rentę wdowią, tak zwane „babciowe”, uchwalić środki na in vitro, zwiększyć nakłady na obronność, rentę socjalną, urlop wytchnieniowy dla przedsiębiorców i kasowy PIT.

Ważna część mojej pracy to rozwiązywanie problemów obywateli. Każdego roku przyjmuję w biurach poselskich 700-800 osób (około 3000 w trakcie kadencji), podejmuję interwencję w wielu instytucjach w celu rozwiązania ich problemów.


Staram się pomagać samorządom, lokalnym społecznościom.

Wspierałam, wspieram i będę to czyniła zawsze wiele akcji charytatywnych, których celem jest pomoc chorym, potrzebującym, słabszym. Sama jestem inicjatorką akcji charytatywnej Szopka Noworoczna, której celem jest pomoc chorym dzieciom. W tym roku odbyła się jej siódma edycja, zebraliśmy 25 tysięcy zł na turnusy rehabilitacyjne dla trójki dzieci.

Uczestniczę także w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, na przykład WOŚP, w tym roku z moich zbiórek i licytacji udało mi się wesprzeć Orkiestrę na kwotę 19 220 zł.

W poprzednich latach zakładałam lub uczestniczyłam w komitetach, które budowały pomniki przywracające pamięć historyczną: Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Marceliny Rościszewskiej, Stanisława Małachowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Pomnika Bohaterskich Obrońców Płocka 1920 roku.


Poseł powinien interesować się problemami w okręgu i pomagać w ich rozwiązywaniu, to jedno z bardzo ważnych zadań. Staram się je realizować najlepiej jak potrafię.

Fot. Podczas finału WOŚP. Archiwum prywatne

Elżbieta Gapińska

Posłanka na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji (wiceprzewodnicząca komisji edukacji i nauki), przewodnicząca Rady Miasta Płocka 2010-2011, radna RMP 2006-2010 (przewodnicząca komisji edukacji)

Poglądy zawarte w felietonach, opiniach – nie ingerujemy w ich tematykę i treść – nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Autorzy przedstawiają w nich swoje zdanie na różne tematy.

Kategoria: News, Platforma Obywatelska

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl