Marek TucholskiMarek Tucholski
Konfederacja

Pierwszy od wielu lat obywatelski projekt uchwały w Płocku będzie procedowany przez radnych!

Mieszkańcy Płocka biorą sprawy w swoje ręce! Pierwszy od lat obywatelski projekt uchwały trafi pod obrady Rady Miasta. To wyraz sprzeciwu wobec zbyt długiego eksponowania ukraińskich flag i lekceważenia opinii znacznej części mieszkańców naszego miasta.

Mieszkańcy Płocka zabierają głos w sprawie miejskiej symboliki poprzez obywatelski projekt uchwały. Uchwała zaproponowana przez Komitet Obywatelski „Tak dla polskiej flagi w Płocku”, którego mam zaszczyt być członkiem, a poparta przez wielu płocczan, może być krokiem w kierunku podkreślenia narodowej i lokalnej tożsamości.

Celem projektu uchwały jest usunięcie flag Ukrainy z balkonu i masztu przy budynku ratusza oraz zastąpienie ich flagami Płocka i województwa mazowieckiego. Projekt zakłada również wywieszenie polskich flag na budynkach urzędowych i placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miasto.

Skąd taka inicjatywa?

Podczas licznych rozmów z mieszkańcami usłyszeliśmy jednoznaczny przekaz – chcemy, aby w prestiżowych miejscach naszego miasta były tylko symbole narodowe i lokalne. Wielu płocczan wyraziło zaniepokojenie długotrwałym eksponowaniem flag obcego państwa. Mimo pierwotnych intencji wyrażania solidarności nie powinno to trwać tak długo i dominować nad lokalnymi symbolami.

Tak długa obecność flag Ukrainy w prestiżowej lokalizacji miasta wychodzi poza zwyczaje dyplomatyczne i nie odzwierciedla bieżących relacji między Polską a Ukrainą. Zwłaszcza wobec pomocy Polski dla Ukrainy, co nie zostało odwzajemnione, chociażby zgodą na godny pochówek Polaków pomordowanych przez Ukraińców podczas rzezi wołyńskiej. Więcej, strona ukraińska podczas tych blisko już trzech lat wielokrotnie dała wyraz niechęci i głębokiego lekceważenia strony polskiej. Wielu płocczan wskazuje, że eksponowanie ukraińskich flag w tak prestiżowych miejscach staje się bolesne w kontekście historycznym, zwłaszcza że politycy ukraińscy wielokrotnie odwoływali się do ideologii, która legła u podstaw tych zbrodni.

„Jak mamy z dumą patrzeć na ukraińską flagę na naszym ratuszu, gdy pomordowani Polacy wciąż nie mają swoich grobów? Czy ktoś pyta mieszkańców, czy czują się z tym dobrze?” – pytają mieszkańcy.

Mieszkańcy podkreślają, że Polska udzieliła Ukrainie ogromnego wsparcia – finansowego, militarnego i humanitarnego – za co nie otrzymaliśmy realnego gestu wdzięczności. Inicjatywa jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie naszej społeczności. Wobec tego zdecydowaliśmy się powołać Komitet i zebrać potrzebne podpisy. Zebraliśmy ich znacznie więcej niż wymagane ustawą 300, bo ponad 700 i to w stosunkowo krótkim czasie. To pokazuje, że zapotrzebowanie na taką inicjatywę faktycznie istniało.

Dlaczego to takie ważne?

Poparty przez mieszkańców projekt uchwały wyraża potrzebę podkreślenia lokalnej i narodowej tożsamości w przestrzeni publicznej. Jednocześnie wielu mieszkańców wyraża zaniepokojenie, że obecność obcej flagi w prestiżowym miejscu Płocka trwa zdecydowanie za długo. To wykracza poza symboliczny gest, ponieważ niedługo upłyną już trzy lata.

Co również ważne w tej obywatelskiej inicjatywie, realizacja projektu wzmocni postawy patriotyczne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Uchwała przewiduje stałą obecność polskich flag na budynkach urzędowych oraz w szkołach. Ma to być wyrazem szacunku dla najważniejszych symboli narodowych. W zaistniałej sytuacji należy cieszyć się, że istnieją oddolne inicjatywy mieszkańców, które dążą do wzmocnienia narodowej tożsamości i troski o symbole narodowe. Uchwała ta nie tylko odpowiada na realne potrzeby społeczności lokalnej, ale również przywraca właściwy porządek w przestrzeni publicznej. Nie możemy pozwolić, by wyrażanie solidarności z innymi krajami przysłaniało wartości, które jako naród powinniśmy pielęgnować.

Apelujemy do Rady Miasta o przychylenie się do woli mieszkańców i przyjęcie uchwały, która stanie się wyrazem szacunku dla polskiej i lokalnej symboliki.

Politycy Konfederacji z podpisami pod projektem uchwały - przed ratuszem
Politycy Konfederacji z podpisami pod projektem uchwały – przed ratuszem

Co dalej?

Prace ruszają już 20 listopada. Projekt przejdzie aż przez pięć komisji, co jest dość szczególne, ale chcę wierzyć, że to dla dobra samej inicjatywy, a nie przeciwko jej celom.

Pierwsza, w środę 20 listopada o godzinie 15.30, projektem zajmie się komisja sportu i turystyki. W kolejnych dniach projektem zajmować się będą jeszcze: komisja edukacji, zdrowia i polityki społecznej; komisja gospodarki komunalnej; komisja inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa; komisja skarbu, budżetu i gospodarki finansowej.

Finalnie projekt trafi na sesję Rady Miasta 28 listopada. Posiedzenia komisji i sesje Rady Miasta można śledzić online na stronach urzędu. Wszystkich mieszkańców Płocka zachęcam do śledzenia tych prac.

Głos mieszkańców Płocka jest jasny – to czas na zmiany w przestrzeni miejskiej, które przywrócą równowagę i wzmocnią poczucie tożsamości narodowej oraz lokalnej. Decyzja Rady Miasta w tej sprawie będzie nie tylko symbolicznym gestem, ale również odpowiedzią na głos społeczności, która domaga się uwzględnienia swoich postulatów.

Marek Tucholski

Prezes Ruchu Narodowego w Płocku, wiceprezes Okręgu Mazowieckiego Ruchu Narodowego, koordynator Konfederacji w okręgu płocko-ciechanowskim, ekspert ds. polityki energetycznej.

Kategoria: Konfederacja

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl