Po blisko ćwierć wieku Zbigniew Kruszewski przestaje kierować Towarzystwem Naukowym Płockim. Nowym prezesem – znany lekarz i rektor
W długiej ponaddwustuletniej historii TNP to dopiero drugi przypadek, by szefował mu lekarz.

W czwartkowy wieczór obradowało walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków najstarszego towarzystwa naukowego w Polsce (na zdjęciu). I to podczas niego zapadły ważne decyzje.
Najpierw cały ustępujący zarząd TNP – z wiceprezesami: ks. Danielem Brzezińskim i Grzegorzem Gołębiewskim, sekretarzem generalnym Tomaszem Piekarskim, skarbnikiem Janem Milnerem oraz Andrzejem Marciniakiem i Andrzejem Kansym – uzyskał absolutorium. Po części sprawozdawczej odbyły się wybory. Istotną informację przekazał publicznie prof. Zbigniew Kruszewski, rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica.
Po 24 latach kierowania Towarzystwem postanowił nie kandydować na następną kadencję. Uznał, że zebranie będzie okazją do przekazania pałeczki jego następcy.
W wyniku wyborów ukonstytuowały się nowe władze TNP. Na jego czele stanął prof. dr. hab. n. med. Maciej Słodki – rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku i prezes Płockiego Towarzystwa Lekarskiego. Przypomnijmy: wcześniej tylko raz w całej historii TNP, na początku ubiegłego wieku, szefował mu lekarz – Aleksander Maciesza, który pozostawał na tym stanowisku przez 38 lat.
Maciej Słodki ma 50 lat, jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi. Ma dwie specjalizacje medyczne: z ginekologii i położnictwa oraz perinatologii. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2007, a doktora habilitowanego w 2013 r. Jego praca habilitacyjna została uznana za najlepszą z zakresu ultrasonografii w latach 2012–2014. Działalność naukową prowadzi w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jeszcze w poprzedniej dekadzie został rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płoc. Rozwijająca się szybko placówka uruchamiała kolejne kierunki kształcenia, przemianowała się na Mazowiecką Uczelnię Publiczną, a następnie – Akademię Mazowiecką. Teraz marzeniem rektora jest, by powstał z niej Uniwersytet Mazowiecki.
Maciej Słodki to Płocczanin Roku 2022. (opr. aa)

Dodajmy, ze wiceprezesami TNP pozostaną ks. Daniel Brzeziński i Grzegorz Gołębiewski, a nową sekretarz generalną została Małgorzata Kamińska. Za finanse odpowiadać będzie Tomasz Piekarski, a zarząd uzupełnili tak jak poprzednio Andrzej Marciniak i Andrzej Kansy.
Kadencja nowego zarządu i komisji rewizyjnej potrwa cztery lata.
Jarosław Wanecki, aa
Lekarz, były prezes Okręgowej Izby Lekarskiej
Udostępnij artykuł:
Zobacz także

„Sokół” – jeden jedyny autobus na nowej prywatnej linii Płock – Sierpc. Uruchomił ją p. Edmund Cybulski
Autor: Michał Kacprzak
Pigcasso to świnia. A Congo – małpa, konkretnie szympans. Jedno z jego dzieł miał na ścianie swej pracowni Picasso
Autor: Aleksander Niweliński
211 – tyle dni średnio, ale bywa, że i ponad rok czeka się na pierwszą wizytę u okulisty. Długie kolejki są nawet do gabinetów prywatnych
Autor: Jarosław Wanecki
Dwa auta zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Narodowych Sił Zbrojnych
Autor: Gazeta Płocka
Plebiscyt Płocczanin Roku 2025. Pięć nominacji, sześcioro wspaniałych. Muzycy, pisarze, społecznicy… – bez nich Płock nie byłby miastem, jakie znamy. Głosujcie
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Misiura, Sadczuk, Kucharski… Jeszcze parę tygodni temu mieli dalej razem budować Wisłę Płock. Dziś mogą odejść wszyscy
Autor: ja
Ależ początek nowego sezonu Ekstraklasy dla nafciarzy! Najpierw wyjazd do Rakowa, a potem po kolei: Widzew, Wisła Kraków, Lech, GKS
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Dwa niebezpieczne wypadki. Na Radziwiu BMW uderzyło w drzewo, 24-letni kierowca w stanie zagrażającym życiu. Na Strzeleckiej pierwszeństwa nie ustąpił czerwoniak
Autor: Gazeta Płocka



