Nie żyje Maria Kucharska. Byłą płocką radną i wicedyrektorkę SP 18 pożegnamy w czwartek na cmentarzu komunalnym

Maria Kucharska miała 84 lata. „Smutek i głęboki żal, gdy Ktoś Taki odchodzi… Osoba niezwykle zaangażowana w sprawy swojego osiedla i całego miasta” – wspomina były przewodniczący rady miasta i były prezydent Płocka Wojciech Hetkowski.

Całe życie zawodowe Maria Kucharska poświęciła oświacie. Nauczycielka matematyki, w połowie lat 70. na długo związała się z dopiero co wybudowaną Szkołą Podstawową nr 18 na Skarpie. Pracowała w niej 26 lat – aż do 2002 r., przez 12 lat była wicedyrektorką.

Jednocześnie działała społecznie, była radną miejską ze Skarpy i to bardzo aktywną. Zaufanie wyborców zdobyła dwukrotnie – w kadencjach 1994-1998 i 1998-2002.

Na początku tego stulecia to ona przewodziła miejskiej delegacji, która odnawiała w Serbii współpracę z partnerską Loznicą (kontakty zostały zerwane po wybuchu wojny na Bałkanach). W odpowiedzi na dramatyczny apel jej władz Płocczanie zawieźli dary – m.in. kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych, materace, koce – dla mieszkańców zrujnowanego w trakcie konfliktu zbrojnego miasta.

Wojciech Hetkowski w social mediach żegna Marię Kucharską tak:

„Współpraca z Nią była zaszczytem i przyjemnością, ale także wielkim wyzwaniem, bo nie była posłuszną maszynką do głosowania. Była osobą refleksyjną, pełną odpowiedzialności przed wyborcami, szczegółowo analizującą wszystko to, nad czym pracowaliśmy. Gdy uznawała, że coś nie jest najlepszym rozwiązaniem, wnosiła poprawki lub domagała się bardziej niż szczegółowe, dodatkowych wyjaśnień. Przekonana dawała gwarancję lojalności. Nigdy nie oczekiwała za to żadnych osobistych korzyści (…) Nigdy nie wykorzystała swojej pozycji w Radzie, ani sympatii i szacunku jakimi była darzona, dla osobistych korzyści. Miła, sympatyczna, pełna ciepła, empatii. Daleka od politycznych sporów i dogmatyzmu.

Żegnaj, Marysia… Spoczywaj w spokoju… W poczuciu, że nie zmarnowałaś swojego życia, a ślady Twojej społecznej pasji i aktywności zostaną na kartach historii naszego miasta. Tak bliskiego Twojemu sercu”.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona dziś, w czwartek, 7 maja o godz. 14 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Płocku, po czym nastąpi złożenie urny z prochami do grobu.

Kategoria: News, Płocczanie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2026 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl