Nie żyje Maria Kucharska. Byłą płocką radną i wicedyrektorkę SP 18 pożegnamy w czwartek na cmentarzu komunalnym
Maria Kucharska miała 84 lata. „Smutek i głęboki żal, gdy Ktoś Taki odchodzi… Osoba niezwykle zaangażowana w sprawy swojego osiedla i całego miasta” – wspomina były przewodniczący rady miasta i były prezydent Płocka Wojciech Hetkowski.
Całe życie zawodowe Maria Kucharska poświęciła oświacie. Nauczycielka matematyki, w połowie lat 70. na długo związała się z dopiero co wybudowaną Szkołą Podstawową nr 18 na Skarpie. Pracowała w niej 26 lat – aż do 2002 r., przez 12 lat była wicedyrektorką.
Jednocześnie działała społecznie, była radną miejską ze Skarpy i to bardzo aktywną. Zaufanie wyborców zdobyła dwukrotnie – w kadencjach 1994-1998 i 1998-2002.
Na początku tego stulecia to ona przewodziła miejskiej delegacji, która odnawiała w Serbii współpracę z partnerską Loznicą (kontakty zostały zerwane po wybuchu wojny na Bałkanach). W odpowiedzi na dramatyczny apel jej władz Płocczanie zawieźli dary – m.in. kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych, materace, koce – dla mieszkańców zrujnowanego w trakcie konfliktu zbrojnego miasta.


Wojciech Hetkowski w social mediach żegna Marię Kucharską tak:
„Współpraca z Nią była zaszczytem i przyjemnością, ale także wielkim wyzwaniem, bo nie była posłuszną maszynką do głosowania. Była osobą refleksyjną, pełną odpowiedzialności przed wyborcami, szczegółowo analizującą wszystko to, nad czym pracowaliśmy. Gdy uznawała, że coś nie jest najlepszym rozwiązaniem, wnosiła poprawki lub domagała się bardziej niż szczegółowe, dodatkowych wyjaśnień. Przekonana dawała gwarancję lojalności. Nigdy nie oczekiwała za to żadnych osobistych korzyści (…) Nigdy nie wykorzystała swojej pozycji w Radzie, ani sympatii i szacunku jakimi była darzona, dla osobistych korzyści. Miła, sympatyczna, pełna ciepła, empatii. Daleka od politycznych sporów i dogmatyzmu.
Żegnaj, Marysia… Spoczywaj w spokoju… W poczuciu, że nie zmarnowałaś swojego życia, a ślady Twojej społecznej pasji i aktywności zostaną na kartach historii naszego miasta. Tak bliskiego Twojemu sercu”.
Msza św. żałobna zostanie odprawiona dziś, w czwartek, 7 maja o godz. 14 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Płocku, po czym nastąpi złożenie urny z prochami do grobu.
Udostępnij artykuł:

Zobacz także

„Sokół” – jeden jedyny autobus na nowej prywatnej linii Płock – Sierpc. Uruchomił ją p. Edmund Cybulski
Autor: Michał Kacprzak
Pigcasso to świnia. A Congo – małpa, konkretnie szympans. Jedno z jego dzieł miał na ścianie swej pracowni Picasso
Autor: Aleksander Niweliński
211 – tyle dni średnio, ale bywa, że i ponad rok czeka się na pierwszą wizytę u okulisty. Długie kolejki są nawet do gabinetów prywatnych
Autor: Jarosław Wanecki
Dwa auta zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Narodowych Sił Zbrojnych
Autor: Gazeta Płocka
Plebiscyt Płocczanin Roku 2025. Pięć nominacji, sześcioro wspaniałych. Muzycy, pisarze, społecznicy… – bez nich Płock nie byłby miastem, jakie znamy. Głosujcie
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Misiura, Sadczuk, Kucharski… Jeszcze parę tygodni temu mieli dalej razem budować Wisłę Płock. Dziś mogą odejść wszyscy
Autor: ja
Ależ początek nowego sezonu Ekstraklasy dla nafciarzy! Najpierw wyjazd do Rakowa, a potem po kolei: Widzew, Wisła Kraków, Lech, GKS
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Dwa niebezpieczne wypadki. Na Radziwiu BMW uderzyło w drzewo, 24-letni kierowca w stanie zagrażającym życiu. Na Strzeleckiej pierwszeństwa nie ustąpił czerwoniak
Autor: Gazeta Płocka




