Oops! Kuria pomyliła Janów. Obwieściła, a dziennikarze za nią, że ojciec noblisty Hopfielda był z Płocka, a on był z…
… Kuczborka w powiecie żuromińskim w dawnym woj. ciechanowskim. Dobrze, że to chociaż diecezja płocka.
Z komunikatu kurii wynikało, że w 1891 r. Józef Chmielewski urodził się w naszym mieście przy Synagogalnej 4 i że do metryki jego chrztu (na zdjęciu u góry) dotarł ks. dr Bartosz Leszkiewicz, pracownik Archiwum Diecezjalnego.
Na Hopfield miał zmienić nazwisko – hop, hops to po angielsku chmiel – już w Ameryce, ale jeszcze przed narodzinami syna – przyszłego noblisty. Zmarł w roku 1953.
John Joseph junior – przyszedł na świat w 1933 r. w Chicago. Jako 21-latek uzyskał licencjat z fizyki na Swarthmore College w Pensylwanii, a cztery lata później obronił doktorat na Uniwersytecie Cornella. Zaczął pracę w Laboratoriach Bella w Murray Hill, był związany z różnymi uczelniami, od 1997 r. wykładał na Uniwersytecie Princeton. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki dostał niedawno wspólnie z Geoffreyem Hintonem – „za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych”.
News poszedł w świat
W ciągu czterech dni informację kurii o płockim pochodzeniu Hopfielda podały największe media ogólnopolskie i lokalne, telewizje, strony internetowe i gazety (nawet jako czołówki na swoich pierwszych stronach). Oczywiście nie mogły wiedzieć, że za kilka dni kuria zamieści… sprostowanie.
Czytajcie też: Nie tylko kuria pomyliła się co do Hopfielda seniora, ojca noblisty z USA. Myli go nawet sztuczna inteligencja. Niewdzięczna, bo… >>
14 października na swojej stronie internetowej kuria napisała:
Po publikacji informacji o tym, że ojciec tegorocznego noblisty z fizyki Johna Josepha Hopfielda urodził się w 1891 roku w Płocku do redakcji strony internetowej diecezji płockiej dotarły sygnały, że nie jest to prawdą. W rzeczywistości ojciec zdobywcy Nagrody Nobla pochodzi z Kuczborka, znajdującego się na terenie diecezji płockiej. Za błąd przepraszamy. W przyszłości postaramy się dokładnie weryfikować fakty. Jednocześnie cieszymy się, że rodzina noblisty ma korzenie w diecezji płockiej.
Oni już wiedzieli
Co ciekawe TVP w swoim serwisie informacyjnym już 9 października, czyli jeszcze przed pierwszym komunikatem kurii informowała o polskim pochodzeniu Hopfielda, prawidłowo, czyli w Kuczborku lokując miejsce urodzenia jego ojca. Dziennikarze byli w urzędzie gminy, rozmawiali z wójtem, sekretarzem gminy i szefową urzędu stanu cywilnego, regionalistami, odwiedzili też Archiwum Państwowe w Mławie, oglądali stare metryki.
„Tygodnik Ciechanowski” zaś wytknął diecezji pomyłkę dzień po jej wzmiance, czyli 11 października. Rys historyczny rodu Chmielewskich dostał od Urzędu Gminy w Kuczborku-Osadzie:
W 1864 r. w Marszewnicy, w parafii Dłutowo (obecnie pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie) urodził się Antoni Chmielewski (dziadek noblisty), który w 1889 r. w Kuczborku wziął ślub z Barbarą z domu Rybicką. W 1891 r. urodził mu się syn Jan (ojciec noblisty). W 1895 r. zmarła żona Antoniego Barbara [a więc nie Konstancja – red.]. Wtedy dziadek noblisty podjął decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Tam ponownie się ożenił i miał kolejne dzieci. Zmarł w 1922 r. a jego syn Jan (ojciec noblisty) został fizykiem. To on zmienił nazwisko na Hopfield. W 1933 r. Janowi urodził się syn – John Joseph Hopfield, tegoroczny laureat nagrody Nobla.
Na zdjęciu u góry: John Joseph Hopfield. Fot. Materiały biura prasowego Uniwersytetu Princeton
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Słynną płocką parę wodną widać nie tylko z Varso Tower, ale i z Pałacu Kultury i Nauki. A nawet – i to z poziomu gruntu! – z okolic Łodzi
Autor: Arkadiusz AdamkowskiZobaczyć Płock z… Warszawy? Oni już widzieli – mają zdjęcia. Wy też je zrobicie, ale…
Autor: aaPośpiesznym na kombinat. Bilety KM po… 1,2, a po podwyżce po 1,6 zł. Pechowa ucieczka z izby wytrzeźwień [AD 1999]
Autor: Anna LewandowskaOkazały szpital z centrum onkologii przy obwodnicy – pamiętacie te plany?
Autor: aaJak po kilkudziesięciu latach płocki szpital wrócił do nazwy, która była solą w oku komunistom
Autor: aaPKP rezygnuje z linii Płock-Sierpc, SLD w rozkwicie, nowi właściciele biurowców, Buzek w teatrze [AD 1999]
Autor: Arkadiusz AdamkowskiMegakolejki przed Podolanką, zabójstwo na Podolszycach, pub Fandango jak nowy, paczkowane jedzenie i tv w szpitalu… [AD 1999]
Autor: aaBo to był po prostu łoś z klasą, który od lasu wolał szkołę
Autor: aa