Od szpitala po schrony. Miliony na bezpieczeństwo płn. Mazowsza – mają skorzystać i żołnierze, i cywile
W rządowym pakiecie kluczowe są włączenie szpitala wojewódzkiego do programu „Szpitale Przyjazne Wojsku” i wielomilionowe wsparcie dla służb ratowniczych w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

Szczegóły przedstawili w Gostyninie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i szef MSWiA Marcin Kierwiński.
Wejście płockiego szpitala na Winiarach do programu MON ma zwiększyć jego rolę w systemie bezpieczeństwa, zapewnić dodatkowe wsparcie. Placówka stanie się zapleczem medycznym dla żołnierzy, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej i sił sojuszniczych. Jak podkreślano podczas konferencji, oznacza to także wspólne szkolenia personelu cywilnego i wojskowego oraz lepszą koordynację działań w sytuacjach kryzysowych.
– To budowanie bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze strategicznym, ale też codziennym – mówił Kierwiński.
Wskazywał przy tym na znaczenie współpracy rządu i samorządów oraz rolę infrastruktury krytycznej, m.in. zakładów przemysłowych w regionie. Dzięki udziałowi w programie szpital wzmocni swoje kompetencje w reagowaniu na specyficzne awarie techniczne czy chemiczne, stając się gwarantem bezpieczeństwa dla pracowników i mieszkańców na co dzień.
Równolegle MSWiA inwestuje w doposażenie służb. Tylko w 2025 r. do powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego trafiło ok. 27 mln zł. Natomiast w skali Mazowsza tegoroczne kwota z programu ma przekroczyć 450 mln zł. Pieniądze przeznacza się m.in. na sprzęt ratowniczy, wozy strażackie. przygotowanie miejsc schronienia. Np. w Gostyninie rozpoczęto prace nad dokumentacją dwóch obiektów, które w razie zagrożenia pomieszczą łącznie 300 osób. Region dostał też defibrylatory, detektory gazów i chloru, motopompy i agregaty prądotwórcze, oświetlenie do działań awaryjnych, wyposażenie umożliwiające organizację zaplecza dla ewakuowanych.
Elementem programu są również szkolenia – przeszło je już ponad 300 osób.
Rząd przekonuje, że połączenie inwestycji w ochronę zdrowia, sprzęt i kompetencje ma zwiększyć odporność regionu na sytuacje kryzysowe – od klęsk żywiołowych, sytuacji awaryjnych po zagrożenia o charakterze militarnym.




Na zdj. na górze strony: dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku Stanisław Kwiatkowski i wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. MON, MSWiA
Udostępnij artykuł:

Zobacz także

„Sokół” – jeden jedyny autobus na nowej prywatnej linii Płock – Sierpc. Uruchomił ją p. Edmund Cybulski
Autor: Michał Kacprzak
Pigcasso to świnia. A Congo – małpa, konkretnie szympans. Jedno z jego dzieł miał na ścianie swej pracowni Picasso
Autor: Aleksander Niweliński
211 – tyle dni średnio, ale bywa, że i ponad rok czeka się na pierwszą wizytę u okulisty. Długie kolejki są nawet do gabinetów prywatnych
Autor: Jarosław Wanecki
Dwa auta zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Narodowych Sił Zbrojnych
Autor: Gazeta Płocka
Plebiscyt Płocczanin Roku 2025. Pięć nominacji, sześcioro wspaniałych. Muzycy, pisarze, społecznicy… – bez nich Płock nie byłby miastem, jakie znamy. Głosujcie
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Misiura, Sadczuk, Kucharski… Jeszcze parę tygodni temu mieli dalej razem budować Wisłę Płock. Dziś mogą odejść wszyscy
Autor: ja
Ależ początek nowego sezonu Ekstraklasy dla nafciarzy! Najpierw wyjazd do Rakowa, a potem po kolei: Widzew, Wisła Kraków, Lech, GKS
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Dwa niebezpieczne wypadki. Na Radziwiu BMW uderzyło w drzewo, 24-letni kierowca w stanie zagrażającym życiu. Na Strzeleckiej pierwszeństwa nie ustąpił czerwoniak
Autor: Gazeta Płocka


