Od szpitala po schrony. Miliony na bezpieczeństwo płn. Mazowsza – mają skorzystać i żołnierze, i cywile

W rządowym pakiecie kluczowe są włączenie szpitala wojewódzkiego do programu „Szpitale Przyjazne Wojsku” i wielomilionowe wsparcie dla służb ratowniczych w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

Szczegóły przedstawili w Gostyninie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Wejście płockiego szpitala na Winiarach do programu MON ma zwiększyć jego rolę w systemie bezpieczeństwa, zapewnić dodatkowe wsparcie. Placówka stanie się zapleczem medycznym dla żołnierzy, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej i sił sojuszniczych. Jak podkreślano podczas konferencji, oznacza to także wspólne szkolenia personelu cywilnego i wojskowego oraz lepszą koordynację działań w sytuacjach kryzysowych.

– To budowanie bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze strategicznym, ale też codziennym – mówił Kierwiński.

Wskazywał przy tym na znaczenie współpracy rządu i samorządów oraz rolę infrastruktury krytycznej, m.in. zakładów przemysłowych w regionie. Dzięki udziałowi w programie szpital wzmocni swoje kompetencje w reagowaniu na specyficzne awarie techniczne czy chemiczne, stając się gwarantem bezpieczeństwa dla pracowników i mieszkańców na co dzień.

Równolegle MSWiA inwestuje w doposażenie służb. Tylko w 2025 r. do powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego trafiło ok. 27 mln zł. Natomiast w skali Mazowsza tegoroczne kwota z programu ma przekroczyć 450 mln zł. Pieniądze przeznacza się m.in. na sprzęt ratowniczy, wozy strażackie. przygotowanie miejsc schronienia. Np. w Gostyninie rozpoczęto prace nad dokumentacją dwóch obiektów, które w razie zagrożenia pomieszczą łącznie 300 osób. Region dostał też defibrylatory, detektory gazów i chloru, motopompy i agregaty prądotwórcze, oświetlenie do działań awaryjnych, wyposażenie umożliwiające organizację zaplecza dla ewakuowanych.

Elementem programu są również szkolenia – przeszło je już ponad 300 osób.

Rząd przekonuje, że połączenie inwestycji w ochronę zdrowia, sprzęt i kompetencje ma zwiększyć odporność regionu na sytuacje kryzysowe – od klęsk żywiołowych, sytuacji awaryjnych po zagrożenia o charakterze militarnym.

Na zdj. na górze strony: dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku Stanisław Kwiatkowski i wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. MON, MSWiA

Kategoria: News, Zdrowie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2026 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl