Na razie zapomogi, za chwilę szacowanie strat i większe pieniądze. Bigbagi, kontenery na gruz, a jak będą potrzebne – również mieszkalne
To wszystko mieszkańcom miejscowości z gmin Drobin i Bielsk, poszkodowanym podczas czwartkowej nawałnicy, obiecali wieczorem starosta Sylwester Ziemkiewicz i szef płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Bogdan Banaszczak.
Bogdan Banaszczak:
- Jesteśmy po dwóch spotkaniach, pierwsze odbyło się niedaleko miejscowości, która została najbardziej poszkodowana, czyli Mokrzka. Dachy zostały tam zerwane z 16 domów, a w całej gminie Drobin – z 33, pomijając już wszystkie kwestie związane z budynkami gospodarczymi i uprawami rolnymi. Na spotkanie przyjechali wiceminister MSWia Wiesław Leśniakiewicz i wojewoda Mariusz Frankowski. Zapadło mnóstwo wymiernych decyzji.
- Najważniejsze będzie to, jak szybko trafią do państwa pieniądze. W pierwszej kolejności będą z zapomogi losowej w wysokości 8 tys. zł. I będzie to jak najszybciej, myślę, że w ciągu godzin się pojawi, to tylko kwestia drobnej procedury. Natomiast również na wszystkie zabudowania, na wszystkie straty są przewidziane i są zabezpieczone środki rządowe.
Sylwester Ziemkiewicz:
- Za chwilę pojawią się możliwości wsparcia mieszkańców bigbagami, kontenerami na gruz. W najbliższym czasie powinny zostać uruchomione komisje, które będą szacowały straty, aby jak najsprawniej mogły tu trafić pieniądze. Rozpoczniemy też rozmowy, które być może pozwolą nam pozyskać kontenery mieszkalne, ponieważ wiemy, że na dziś wprawdzie domy są zabezpieczone, natomiast nie zawsze można w nich przebywać.
- Doszło do wielkiej tragedii, ok. 70 osób straciło dach nad głową. Podstawowe rzeczy jak materace, łózka, koce czy plandeki zostały zorganizowane, natomiast cały czas pracujemy nad tym, aby jak najszybciej uruchomić kolejne wsparcia. Chciałbym też zaapelować o ostrożność, ponieważ prognozy na najbliższe godziny nie są optymistyczne i kolejne nawałnice, huragany, ulewy nawiedzą Ziemię Płocką. Bądźmy ostrożni, uważajmy na siebie.
fot. Facebook
Kategoria: News
Udostępnij artykuł:

Zobacz także

„Sokół” – jeden jedyny autobus na nowej prywatnej linii Płock – Sierpc. Uruchomił ją p. Edmund Cybulski
Autor: Michał Kacprzak
Pigcasso to świnia. A Congo – małpa, konkretnie szympans. Jedno z jego dzieł miał na ścianie swej pracowni Picasso
Autor: Aleksander Niweliński
211 – tyle dni średnio, ale bywa, że i ponad rok czeka się na pierwszą wizytę u okulisty. Długie kolejki są nawet do gabinetów prywatnych
Autor: Jarosław Wanecki
Dwa auta zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Narodowych Sił Zbrojnych
Autor: Gazeta Płocka
Plebiscyt Płocczanin Roku 2025. Pięć nominacji, sześcioro wspaniałych. Muzycy, pisarze, społecznicy… – bez nich Płock nie byłby miastem, jakie znamy. Głosujcie
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Misiura, Sadczuk, Kucharski… Jeszcze parę tygodni temu mieli dalej razem budować Wisłę Płock. Dziś mogą odejść wszyscy
Autor: ja
Ależ początek nowego sezonu Ekstraklasy dla nafciarzy! Najpierw wyjazd do Rakowa, a potem po kolei: Widzew, Wisła Kraków, Lech, GKS
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Dwa niebezpieczne wypadki. Na Radziwiu BMW uderzyło w drzewo, 24-letni kierowca w stanie zagrażającym życiu. Na Strzeleckiej pierwszeństwa nie ustąpił czerwoniak
Autor: Gazeta Płocka



