To on zaprojektował ołtarz, przy którym mszę na placu celebry odprawił w Płocku Jan Paweł II. Ks. Andrzej Kondracki nie żyje
Niektórzy mówili o nim ksiądz artysta. Przez ćwierć wieku prowadził w płockim seminarium duchownym teatr klerycki, jeden z jego podopiecznych-aktorów nazwał go nawet żartobliwie „arcykapłanem” teatru.

Miał 94 lata. Urodził się w 1931 r. w Warszawie, ale ochrzczony został w Mławie. Święcenia kapłańskie przyjął jako 27-latek w Płocku. Był wikariuszem w Ciechanowie, Długosiodle, Bodzanowie, Płocku (na Radziwiu). Z tego ostatniego w 1971 r. przeniósł się do pobliskiej Soczewki, gdzie był proboszczem aż do 2006 r.
Jednocześnie pełnił inne funkcje diecezjalne – był referentem duszpasterstwa turystycznego, referentem wydziału budownictwa i sztuki sakralnej Kurii Diecezjalnej Płockiej, wicedziekanem i ojcem duchownym dekanatu gostynińskiego.
„Arcykapłan” teatru
Przez ćwierć wieku w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku prowadził teatr klerycki. W 2010 r. przygotował poświęconą mu wystawę. Jak przypominała przy tej okazji KAI, w „jego” latach 1970-1994 zostało wystawionych ponad 30 premier. – Wystawialiśmy klasykę, ale nasz teatr przede wszystkim miał charakter eksperymentalny, misteryjny. Chcieliśmy przybliżyć widzom prawdy Ewangelii, być kaznodziejami, którzy przy pomocy środków teatralnych prezentują treści teologiczne – cytowała duchownego KAI.
„Gość Niedzielny” w 2022 r. publikował słowa ks. prof. Henryka Seweryniaka: „Ja więcej skorzystałem z tych przedstawień niż z tej teologii”.
Ten sam „Gość Niedzielny” rok później był na promocji wspomnieniowej książki „Kapłaństwo i teatr”. Tygodnik pisał:
„[Ks. Kondracki] tworzył scenografie, adaptował teksty literackie i układał autorskie scenariusze, a także reżyserował, w czym pomagało mu wykształcenie zdobyte po wojnie w Państwowym Liceum Techniczno-Teatralnym w Warszawie. Z tamtego czasu zachował notatki, recenzje i fotografie, które po prawie 30 latach od ostatniej przygotowanej przez niego premiery stały się podwalinami do napisania wspomnień. – W swojej pracy zawsze chciałem, aby teatr przybliżał człowieka do Boga – podkreślił ks. prał. Andrzej Kondracki”.
On sam mówił wówczas o „swoim” teatrze: „(…) nie powinien być ani literaturą, ani liturgią, ale czymś pośrednim (…) teatrem, który usiłowałby prawdy wiary przybliżyć wiernym przy pomocy teatralnych środków wyrazu”. A ks. Tadeusz Łebkowski określił go żartobliwie „arcykapłanem teatru”.
Ich ostatnia wola
Ks. Kondracki zaprojektował też pomnik ku czci zamordowanego przez hitlerowców ks. Pawła Kwiatkowskiego, pierwszego proboszcza parafii w Soczewce. – Mamy pisemną relację jednego z naocznych świadków wydarzeń z września 1939 r. – tłumaczył na początku tego stulecia ks. Kondracki. – Ci, którzy nie żyją, zobowiązywali mnie do upamiętnienia miejsca stracenia księdza. Jakbym miał do spełnienia ich ostatnią wolę.
Ołtarz z kominami w tle – nie upiększa, nie zasłania, nie ozdabia
Większość płocczan przede wszystkim powinna jednak kojarzyć inne dzieło ks. Kondrackiego – to on na pielgrzymkę Jana Pawła II w 1991 r. zaprojektował od strony plastycznej ołtarz na placu celebry. W cyfrowej Bibliotece Uniwersyteckiej KUL można znaleźć artykuł „Ołtarze nadziei” Stanisława Rodzińskiego. Analizuje autor:
„Ołtarz wzniesiony na pontyfikalną celebrę w Płocku poświęcony był Miłosierdziu Bożemu. Nawiązywał do objawień, jakie właśnie w tym mieście miała Siostra Faustyna Kowalska w roku 1931 — do czego nawiązał Jan Paweł II w swej homilii. Centralnym elementem ołtarza był obraz przedstawiający Pana Jezusa z wizji Siostry Faustyny, umieszczony wysoko nad mensą i całą konstrukcją — w obudowie przypominającej kapliczkę bądź relikwiarz. Dwa promienie — czerwony i biały przestrzennie wychodzą z obrazu stanowiąc ramy dla mensy, baldachimu i tronu. Linie promieni determinują też rytm schodów i kształt podium. Środkowa część ołtarza ujęta jest dwoma rytmicznie ażurowymi ścianami, dla których tłem jest zieleń drzew i zarysowana w przestrzeni architektura rafinerii.
Spotykamy więc znowu połączenie elementów sakralnych, głęboko przemyślanych i interpretowanych, z otoczeniem, z realnym krajobrazem kraju, nawet jeżeli jest to monotonia osiedlowych bloków czy zadymiony widok zakładów petrochemicznych. Taka wizja służy prawdzie – nie upiększa, nie zasłania, nie ozdabia. Łączy tradycyjne myślenie symbolami z realiami. Tak było zawsze w sztuce sakralnej — tej najlepszej, najbardziej wartościowej”.
Pożegnanie ks. Kondrackiego
Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Andrzeja Kondrackiego odbędą się w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Soczewce. W czwartek o godz. 19 mszy żałobnej będzie przewodniczył bp Piotr Libera. Natomiast w piątek o 12 mszę pogrzebową odprawi bp Szymon Stułkowski.
Na zdj.: Plac celebry i ołtarz (1991 r.). Fot. Jan Waćkowski
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Długi weekend na Mazowszu! Rowerem, kajakiem albo pieszo
Autor: Materiał PartneraPLEBISCYT – WARTO ZAGŁOSOWAĆ, BO… Beata Olszewska, Płocczanka Roku 2016: Myśl, że tyle osób nas doceniło, była cudowna
Autor: Beata OlszewskaTrzy auta zderzyły się w Borowicach na drodze krajowej nr 62. Jedna osoba ranna
Autor: Gazeta PłockaSłowa odwieczne, czyli jak „obcy” Małachowiance plan lekcji na urodziny koncertowo ułożył…
Autor: Jarosław WaneckiNie wierzcie tym, co mówią, że już po wyborach – jest w Polsce miasto, w którym trwa… trzecia tura!
Autor: Arkadiusz AdamkowskiJuż ponad dwa tygodnie rodzina nie ma kontaktu z dwoma mieszkańcami Karolewa pod Sierpcem
Autor: Gazeta PłockaRecydywista z Płocka na gościnnych występach na Lubelszczyźnie. Grozi mu do 15 lat więzienia
Autor: Gazeta PłockaPLEBISCYT – WARTO ZAGŁOSOWAĆ, BO… Leonard Sobieraj, Płocczanin Roku 2021: Możemy tchnąć wiatr w ich żagle, docenić trud
Autor: Leonard Sobieraj