2. Brygada Rakiet w Gostyninie. Do miasta ma przybyć ok. 800 żołnierzy i najlepszy sprzęt. Miejsca pracy dla cywilów też będą

Wojsko Polskie od trzech lat odtwarza wojska rakietowe. 2. Brygada Rakiet jest tworzona w ramach „Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP 2023-2025” i zostanie zorganizowana w oparciu o dwie zasadnicze lokalizacje: Łowicz i Gostynin.

W środę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał z burmistrz Gostynina Agnieszką Korajczyk-Szyperską list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie wspólnej realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa na terenie Gostynina. – To jest wielka inwestycja, za którą idą nie tylko etaty, stanowiska, możliwość zaciągnięcia się do armii, służby dla Rzeczypospolitej, ale też wyposażenie w najlepszy sprzęt – mówił szef MON.

Zapowiedział, że „do Gostynina trafią wyrzutnie Chunmoo składane już w 70, może nawet w 80 proc. w Polsce, z produkcją pocisków rakietowych, która będzie się odbywać w Polsce. Polonizujemy w ramach programu HOMAR-K wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe do obrony Rzeczypospolitej. Polonizujemy, czyli inwestujemy też w polski przemysł zbrojeniowy. To pokazuje, jak kompleksowe jest działanie na rzecz bezpieczeństwa, jak ważne jest to też dla tego terenu.

Kosiniak-Kamysz powtarzał, że 2. Brygada Rakiet będzie stabilnym miejscem do służby, „ale też pracy, bo przecież oprócz żołnierzy będą cywilni pracownicy wojska. To jest wielka szansa”.

Jednostka powstanie na terenach po byłych zakładach ELGO.

Na zdj. na górze strony: burmistrz Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. Krzysztof Niedziela / MON

Kategoria: News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2026 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl