Mogły się poczuć jak w „Grze o tron” i wewnątrz Titanica. „Dzieci Płocka” budowały mosty w Irlandii Północnej

Belfast, Grobla Olbrzyma, Dark Hedges – to tylko niektóre z miejsc, które odwiedził nasz zespół.

Tournée było wydarzeniem niezwykłym, łączącym muzykę, taniec i edukację. Młodzi płocczanie nie tylko występowali, ale także poznawali kulturę i historię regionu, promując jednocześnie polską kulturę ludową, ale także budowali mosty między Polakami mieszkającymi w Irlandii Północnej a lokalną społecznością.

Podróż rozpoczęła się w Belfaście, gdzie młodzi artyści uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych w Szkole POLCA warsztatach tanecznych. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego nauka poloneza, mazura i krakowiaka stała się wspólnym celem dla różnych pokoleń Polaków mieszkających w Irlandii Północnej.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

Kulminacyjnym punktem pobytu „Dzieci Płocka” w Irlandii Północnej był koncert w Culturlann McAdam O Fiaich. Byli tam z nami High Sheriff Belfastu Sammy Douglas oraz Mirosław Sycz, Konsul Generalny RP w Belfaście. Wydarzenie to ukazało mieszkańcom Belfastu piękno polskiej kultury ludowej i miało szeroki oddźwięk w lokalnych mediach.

"Dzieci Płocka" w Irlandii Płn.

Grobla Olbrzyma: miejsce legend i cudów natury

Niecodziennym punktem programu była wyprawa do tzw. Grobli Olbrzyma, jednego z najbardziej znanych miejsc w Irlandii Północnej. Ten geologiczny cud, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, składa się z tysięcy bazaltowych kolumn powstałych w wyniku erupcji wulkanicznej. Jednak dla odwiedzających równie fascynująca jak historia jest legenda o olbrzymie Finnie MacCoolu, który rzekomo zbudował groblę, aby dostać się do Szkocji.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

W tym niesamowitym miejscu stworzonym przez naturę faktycznie można poczuć się częścią tej baśniowej opowieści.

Kolejną atrakcją wyprawy była aleja bukowa Dark Hedges, znana z popularnego serialu „Gra o tron”. Drzewa, których gałęzie tworzą niemal gotycką kopułę, zrobiły ogromne wrażenie na młodych artystach. To miejsce, które przyciąga turystów z całego świata, stało się również scenerią dla spontanicznej sesji fotograficznej zespołu.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

Flash mob na Victoria Square

Podczas wizyty w Irlandii Północnej nie mogło zabraknąć chwili zadumy i pamięci o polskich lotnikach, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Członkowie zespołu odwiedzili groby lotników z 304. Dywizjonu Bombowego w tym kaprala W. Pietrzaka, pochodzącego ze Święcieńca w powiecie płockim.

Ciekawym punktem wyprawy była również wizyta w Muzeum Titanica w Belfaście.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

Interaktywne wystawy pozwoliły poczuć atmosferę jaka towarzyszyła czasom powstania tego legendarnego statku i niczym w wehikule czasu przenieść się do stoczni Harland and Wolff. Młodzi artyści mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały wnętrza Titanica, a także poznać historie ludzi, którzy go zbudowali.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

Zwieńczeniem tournée był spontaniczny flash mob na Victoria Square w Belfaście. „Dzieci Płocka”, śpiewając polskie piosenki, wzbudzały zainteresowanie i entuzjazm mieszkańców i turystów.

Uniwersalne języki

Tournée zespołu było nie tylko okazją do promocji polskiego folkloru, ale także dowodem na to, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji wśród Polonii.

Ten wyjątkowy projekt wspierany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pokazał, że muzyka, taniec i historia to uniwersalne języki, które potrafią zbliżyć ludzi z różnych zakątków świata.

„Dzieci Płocka” w Irlandii Płn.

Wizyta zorganizowana została w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne”, tytuł projektu: „Wizyta najstarszego w Polsce Zespołu Pieśni i Tańca 'Dzieci Płocka’ w Belfaście, Irlandia Północna”.

Kategoria: Kultura, News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl