
Platforma Obywatelska
Jak nie ma pomysłu na wygranie wyborów prezydenckich…
… to PiS jak zwykle sięga po straszenie wyborców.

Tym razem wymyślili sobie, że punktem sporu będzie edukacja zdrowotna, nowy przedmiot, który ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie.
Politycy PiS, zgodnie z przekazem dnia, opowiadają bajki o tak zwanej „seksualizacji” dzieci, gdy tymczasem jest dokładnie odwrotnie.
Od redakcji: Poglądy zawarte w felietonach, opiniach – nie ingerujemy w ich tematykę i treść – nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Autorzy przedstawiają w nich swoje zdanie na różne tematy
Edukacja zdrowotna w klasach I–III będzie realizowana w formie kształcenia zintegrowanego, w klasach IV-VIII – jako odrębny przedmiot, także w szkołach branżowych, liceum i technikum. Zagadnienia objęte podstawą programową w zakresie przedmiotu edukacja zdrowotna obejmują tematy związane ze zdrowiem (zarówno fizycznym, jak i psychicznym), aktywnością fizyczną, która jest obecnie ogromnym problemem, o czym świadczy duża liczba zwolnień lekarskich z lekcji wychowania fizycznego.
Dotyczą także zasad prawidłowego, zdrowego odżywiania. Polskie dzieci i młodzież szkolna zmagają się obecnie z dużym problem otyłości, który skutkuje problemami zdrowotnymi (chociażby cukrzycą) coraz większej liczby młodych ludzi.
Ogromnie ważny dział będą stanowić informacje związane ze zdrowiem psychicznym, umiejętnością szukania pomocy w instytucjach w sytuacji kryzysowej. Szkoła będzie uczyła umiejętności społecznych i środowiskowych, prawidłowego, krytycznego korzystania z treści zawartych w internecie, zajmie się profilaktyką uzależnień od alkoholu, narkotyków, internetu, eliminacją zachowań ryzykownych.
Zgodnie z założeniami pojęcie zdrowia jest traktowane szeroko, gdyż odnosi się do każdej sfery, w tym seksualnej, a celem jest działanie dokładnie odwrotne niż „seksualizacja”.
Ustawodawca chce, aby dzieci rozumiały, co to jest niewłaściwy dotyk, jak wtedy reagować, gdzie szukać pomocy. Aby wiedziały, że NIE SĄ WINNE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNE za zachowania dorosłych, że muszą reagować, a nie wstydzić się, że je spotkała krzywda ze strony dorosłych. Bo nie są winne, są ZAWSZE w takich sytuacjach ofiarami.
To informacje dotyczące rozwoju dziecka zgodne z tymi, jakie otrzymują na lekcji biologii.
Oczywiście będą one realizowane zgodnie z etapami rozwojowymi dzieci, w innym zakresie dla klas młodszych, w innym dla uczniów klas IV- VIII, a jeszcze w innym dla klas szkół ponadpodstawowych.
Podstawa programowa obejmuje dziesięć działów, które uwzględniają wszystkie istotne sfery funkcjonowania człowieka, w tym:
- wartości i postawy,
- zdrowie fizyczne,
- aktywność fizyczną,
odżywianie, - zdrowie psychiczne,
- zdrowie społeczne,
- dojrzewanie,
- zdrowie seksualne,
- zdrowie środowiskowe,
- internet i profilaktykę uzależnień.
Czy możemy i – co więcej – czy powinniśmy pominąć któryś z tych aspektów rozwoju człowieka i udawać, że nie istnieje?
Elżbieta Gapińska
Posłanka na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji (wiceprzewodnicząca komisji edukacji i nauki), przewodnicząca Rady Miasta Płocka 2010-2011, radna RMP 2006-2010 (przewodnicząca komisji edukacji)
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Nawet w szpitalu człowiek nie może się czuć swobodnie i bezpiecznie
Autor: Gazeta PłockaTak, daleko nam do Buenos Aires czy Tokio, ale… W niechlubnych rankingach najgłośniejszych miast w kraju jesteśmy
Autor: Jarosław WaneckiPożar w Zągotach. Nie żyje jedna osoba
Autor: Gazeta PłockaKarol „Mieszkanie Plus” Nawrocki przyjeżdża do Płocka. Zapytajmy go o pana Jerzego [WERSJA DLA ELEKTORATU TRZASKOWSKIEGO]
Autor: ChatGPT„Nie dam się złamać” – Karol Nawrocki przyjeżdża do Płocka mimo medialnej nagonki [WERSJA DLA SYMPATYKÓW NAWROCKIEGO]
Autor: ChatGPTBraun w Płocku: Żonkil to… symbol hańby, obsikiwania terytorium, tryumfalizmu żydowskiego [DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH]
Autor: Arkadiusz AdamkowskiTumska bez straganów. Amerykanie zdziwieni, że mamy zoo. Fara żyje, Włodkowic w czołówce rankingu uczelni, a Zajączkowski zwolniony
Autor: Opr. Arkadiusz AdamkowskiTumult w więzieniu, interweniowały policja i wojsko. A na ulicach, nawet na Tumskiej, kompromitujące Płock dziwolągi…
Autor: Michał Kacprzak