Stara Kobylanka idzie do rozbiórki. Nowej – z basenami, zjeżdżalnią, spa – nie będzie, choć były już nawet koncepcja i wizualizacje

Trzy kondygnacje, w tym dwie nadziemne, w jednym czasie z nowej pływalni miało korzystać 120 użytkowników basenów i 40 strefy spa. Ale tego nie będzie; miasto stawia w tym miejscu na parkingi.

Taka to jest historia:

Projekt pływalni przy al. Kobylińskiego – stąd nazwa Kobylanka – jako część planu budowy osiedla Dobrzyńska powstał pod koniec lat 60. ub. wieku. Ona sama – niektórzy mówią też na nią Szklanka – została wybudowana w następnej dekadzie, jako jej architektów wymienia się Tadeusza Kobylańskiego (a więc to może jednak stąd nazwa?) i Jadwiga Grębecka.

Generalnym wykonawcą była Petrobudowa, aranżacją wnętrz zajął się płocki artysta, malarz, muzealnik Tadeusz Zaremba.

Pływalnia Kobylanka. Fot. UMP

Mijały lata i dekady, Kobylanka stała się w Płocku miejscem kultowym. Ale upływający czas odbił się na jej kondycji.

Jest…

… rok 2019,

obecny wiceprezydent Płocka Łukasz Jankowski jest wiceprezesem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dziennikarzom tłumaczy, że wiek Kobylanki, zastosowane przy jej budowie technologie oraz funkcjonalność i energochłonność wpływają na nieopłacalność generalnego remontu. Aby przywrócić wysłużonej pływalni świetność, należałoby ją… zburzyć i w zamian zbudować nowoczesny, energooszczędny obiekt. Większy, o zupełnie innym kształcie, z dwiema nieckami, salami sportowymi, strefami: rekreacyjną i relaksu.

Jest jednak problem: MOSiR nie ma pieniędzy na realizację pomysłu, nie prowadzi też rozmów z miastem na ten temat.

Mało kto pamięta, że są już wtedy gotowe koncepcja architektoniczna i program funkcjonalno-użytkowy parku wodnego w miejscu Kobylanki. Od kilku lat ma je spółka Inwestycje Miejskie. Cofnijmy się w czasie, mamy…

… rok 2012,

ratusz zaczyna pierwsze przygotowania do budowy nowoczesnej pływalni obok cmentarza przy Kobylińskiego, ogłasza wszczęcie postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Równolegle w spółce Inwestycje Miejskie – a dokładnie w biurze ArchitekciPL – powstaje koncepcja pływalni. Jak tłumaczą władze IM, chcą być gotowe na moment, kiedy pojawi się szansa otrzymania pieniędzy na taki obiekt.

Ratusz zastrzega jednocześnie, że przygotowania do tej inwestycji nie wykluczają budowy w Płocku aquaparku.

Planowany w miejscu Kobylanki obiekt miałby mieć trzy kondygnacje, w tym dwie nadziemne. W jednym czasie korzystałoby z niego 120 użytkowników basenów i 40 strefy spa.

Projektant przewidział: nieckę basenu pływackiego i do nauki pływania z ruchomym dnem, nieckę basenu rekreacyjnego z huśtawką, podwodną ławeczką, leżanką, siatką do wspinaczki, gejzerem powietrznym, zjeżdżalnią rurową zewnętrzną, wannami z hydromasażem, brodzikiem dla dzieci.

W części spa byłyby sauna fińska, parowa i na podczerwień, grota solna, gabinety odnowy biologicznej.

Tak pisali o tej ewentualnej inwestycji ArchitekciPL (kliknij, aby powiększyć):

Wracamy do roku 2019…

… według szacunków z tego czasu budowa parku wodnego w kształcie wynikającym z koncepcji Inwestycji Miejskich kosztowałaby 27 mln zł (ArchitekciPL piszą o 33 mln zł), takie pieniądze musiałoby wyłożyć miasto. Tyle że ono prowadziło już wtedy dialog konkurencyjny w celu wybrania partnera do budowy aquaparku, czegoś większego. Co ciekawe, planowało się wówczas, że w formule partnerstwa publiczno-prywatnego stanie on przy ul. Gałczyńskiego, na terenach zielonych należących do politechniki.


Minęły lata i aquapark został zbudowany w miejscu po Szkole Podstawowej nr 17 – na tym samym osiedlu, na którym jest Kobylanka. Bliskość tych lokalizacji nie wyszła jej na dobre – zostanie zburzona, nowej nie będzie, za to – o czym już jakiś czas temu informował magistrat – powstaną parkingi.

2025

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na swoim facebookowym profilu napisał w poniedziałek:

„Jeszcze w tym roku czeka nas duża zmiana na osiedlu Miodowa. Podpisaliśmy właśnie umowę na rozbiórkę wiekowej, bo zaprojektowanej i zbudowanej ponad 50 lat temu, pływalni przy Al. Kobylińskiego. A także na budowę na jej miejscu trzech parkingów na łącznie 160 aut. Wokół miejsc parkingowych zrobimy chodniki i urządzimy na nowo zieleń. Posadzimy 52 drzewa – m.in. klony, świerki, jarzęby. Obok nich znajdzie się jeszcze miejsce na prawie 1,4 tys. krzewów, a także na trawy i byliny. Umowa z wykonawcą zakłada, że inwestycja potrwa 5 miesięcy. Za wszystko zapłacimy nieco ponad 2,1 mln zł”.


A pamiątką po planach urządzenia w miejscu Kobylanki parku wodnego będą już tylko wizualizacje sprzed kilkunastu lat…

Kategoria: News, Płock niespełniony

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl