Wycieki gazu zawierającego siarkowodór, kwasu siarkowego, pożary – dziewięć płockich poważnych awarii i zdarzeń o ich znamionach

Wszystkie wydarzyły się w 2023 r., prawie wszystkie w Orlenie, w corocznym raporcie informuje o nich Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Osiem osób zostało poszkodowanych, dwie spośród nich zmarły.

Czytajcie: Kiedy w Polsce spada, w Płocku rośnie liczba poważnych awarii i zdarzeń o ich znamionach. Co czwarty taki incydent – u nas! >>

Oto spis incydentów, poważnych awarii i zdarzeń o ich znamionach – mówił o nich przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski – do jakich doszło w granicach Płocka, w zdecydowanej większości na terenie kombinatu Orlenu (za rejestrem GIOŚ):

20 lutego 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej doszło do wycieku gazu płynnego LPG zawierającego siarkowodór.

Przyczyny: po zakończeniu przełączania pomp, prawdopodobnie w wyniku otwarcia króćca drenażowego na ssaniu jednej z pomp, pracownik dokręcił korek na króćcu drenażowym na ssaniu pompy. Powyższa czynność doprowadziła do wycieku, który wytworzył śmiertelne stężenie siarkowodoru w powietrzu.

Skutki: wyciek gazu płynnego LPG zawierającego siarkowodór w ilości trudnej do oszacowania. Dwóch pracowników zakładu zostało poszkodowanych, z których jeden zmarł.

7 marca 2023

Na terenie zakładowej stacji paliw zakładu zajmującego się produkcją maszyn rolniczych doszło do wycieku oleju napędowego z rury spustowej zbiornika magazynowego paliwa zlokalizowanego na terenie magazynu oleju napędowego i hydraulicznego.

Przyczyny: otwarty zawór ręczny na rurze używanej podczas rozładowywania cystern samochodowych do zbiornika magazynowego. Zawór zwrotny (drugie zabezpieczenie) w chwili wykrycia awarii był uszkodzony, w związku z czym doszło do powrotu oleju napędowego ze zbiornika magazynowego i jego niekontrolowanego wycieku.

Skutki: wyciek oleju napędowego w ilości ok. 0,85 Mg poprzez separator substancji ropopochodnych studzienkami wód opadowych (na terenie zakładu) do systemu kanalizacji deszczowej miejskiej, a następnie do rz. Brzeźnicy, powodując jej zanieczyszczenie na długości ok. 6,53 km.

22 kwietnia 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, podczas uzupełniania i przepompowywania inhibitora polimeryzacji doszło do uwolnienia i przedostania się inhibitora pod przyłbicę oraz na twarz pracownika wykonującego ww. czynności.

Przyczyny: wysunięcie się węża ze zbiornika zawierającego inhibitor polimeryzacji. Brak zabezpieczenia węża przed wypadnięciem.

Skutki: wyciek inhibitora polimeryzacji w ilości ok. 0,001 Mg. Jedna osoba została ranna i była hospitalizowana przez czas ok. 192 godz.

28 kwietnia 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, podczas prowadzenia prac przygotowawczych do remontu wykonywanych na połączeniach kołnierzowych przy pochodni doszło do pożaru gazów palnych.

Przyczyny: przedostanie się medium przez nieszczelną armaturę (klapa) do rurociągu, na którym realizowane były prace remontowe.

Skutki: Emisja produktów spalania do powietrza. Dwie osoby zostały poszkodowane (pracownicy firmy zewnętrznej) i były hospitalizowane przez czas ok. 12240 godz.

17 maja 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, w obrębie układu jednej z pochodni doszło do wycieku frakcji ciekłej węglowodorów.

Przyczyny: korozja połączenia kołnierzowego oraz spustu drenażowego na rurociągu przy separatorze.

Skutki: wyciek frakcji ciekłej węglowodorów w ilości ok. 0,02 Mg na teren nieutwardzony, co spowodowało powstanie zagrożenia zanieczyszczenia środowiska.

17 lipca 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, w rejonie stacji generowania dwutlenku chloru doszło do rozszczelnienia zbiornika i wycieku kwasu siarkowego 92-98 proc.

Przyczyny: wada zbiornika na etapie projektowania: wada materiałowa lub wadliwy projekt.

Skutki: wyciek kwasu siarkowego 92-98 proc. w ilości ok. 5 Mg na betonową posadzkę. Jedna osoba została ranna (poparzenie nóg pracownika wykonującego prace w rejonie zdarzeni) i była hospitalizowana przez czas ok. 96 godz.

13 listopada 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, na wydziale asfaltów doszło do pożaru zbiornika instalacji.

Przyczyny: błąd pracownika: nieuzasadnione otwarcie zasuwy lub nieprzestrzeganie kolejności wykonywanych czynności podczas operacji.

Skutki: emisja produktów spalania do powietrza (głównie gudronu). Straty materialne na terenie zakładu w wysokości ok. 5 mln zł.

15 listopada 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej podczas prowadzenia prac serwisowych na instalacji demineralizacji wody doszło do uszkodzenia zaworu i wycieku kwasu siarkowego 92-96 proc.

Przyczyny: błąd pracownika wykonującego prace serwisowe: użycie niewłaściwego narzędzia pracy (posługiwanie się łomem do naprężania stalowego rurociągu aby zwiększyć przestrzeń pomiędzy kołnierzami w celu montażu uszczelki), niestosowanie wymaganych środków ochrony osobistej.

Skutki: Wyciek kwasu siarkowego 92-96% w ilości ok. 0,001 Mg. Jedna osoba została ranna (poparzenie pracownika znajdującego się w rejonie instalacji) i była hospitalizowana przez czas ok. godz. 480 godz.

17 listopada 2023

Na terenie zakładu zajmującego się wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów rafinacji ropy naftowej, na instalacji hydrokrakingu doszło do wycieku gazu płynnego zawierającego siarkowodór.

Przyczyny: niedomknięta zasuwa układu drenażowego jednego z zaworów instalacji, przez którą doszło do uwolnienia substancji.

Skutki: wyciek gazu płynnego zawierającego siarkowodór w ilości trudnej do oszacowania. Śmierć jednego pracownika zakładu.

Kategoria: News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2024 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl