Wtorek, godz. 17, Mediateka eMka – Roma Ludwicka zaprezentuje swoją najnowszą książkę
„Zdążyłam zapisać. Ostatnie rozmowy z płockimi bohaterami wojny 1939-1945” – tak się ona nazywa, wydała ją Książnica Płocka.

Ze wstępu: „Bohaterowie mojej książki – świadomie ci starsi lub mniej świadomie – jako dzieci – musieli szybciej dorosnąć pod bombami niemieckich samolotów w strachu i poniewierce zgotowanej przez hitlerowskich i sowieckich oprawców (…). W środowisku kombatantów i osób represjonowanych poznałam pięknych, odważnych ludzi, patriotów, którzy z godnością i pogodą ducha znoszą trudności związane z wiekiem i zdrowiem. Pokazanie wojennych losów, utraconego dzieciństwa – to ich przesłanie dla młodych pokoleń, głos za tym, by pielęgnować wolność i dbać o pokój. By nie spotkał ich los dziadków i pradziadków. Przypominają, że wolność nie jest przywilejem danym na zawsze – trzeba ją pielęgnować, chronić i ostrzegać, czym grozi jej utrata”.
W zaproszeniu Roma Ludwicka pisze też:
„Moi Drodzy, zapisałam rozmowy o wojennych cierpieniach dzieci w czasie wojny 1939-1945. Moi rozmówcy, Płocczanie – bohaterowie, mają dziś 87-97 lat. Bardzo chciałam Państwa z nimi spotkać. By zdążyli przekazać, czym jest wojna, w której, jako bardzo młodzi ludzie, musieli uczestniczyć. Przeżyli. Jednak wojna odcisnęła bolesne piętno na ich zdrowiu i życiu. Niektórzy z nich nie doczekali wydania książki, chociaż bardzo chcieli ją mieć i przekazać dzieciom i wnukom. Pragnęli też ostrzec nas, że wolność nie została dana nam na zawsze”.
Zapraszamy do Mediateki eMki Książnicy Płockiej – ul. Kościuszki 3b.
Roma Ludwicka
Najpierw nauczycielka, opiekunka licznych grup, potem dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury, organizatorka wielu imprez w duchu Janusza Korczaka, Festiwalu Teatrów Heca, pomysłodawczyni wakacyjnych warsztatów artystycznych. Stworzyła wiele publikacji na temat wychowania w teatrze i poprzez teatr. Inicjatorka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Płocku. W 2017 r., na 50-lecie swej pracy podczas sesji rady miasta została odznaczona medalem Laude Probus. Wyróżniona również Orderem Uśmiechu. Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Warto dodać, że w 2004 r. została pierwszą polską laureatką prestiżowej polsko-izraelskiej nagrody im. Janusza Korczaka dla Najlepszego Edukatora. To wyróżnienie dla ludzi, którzy wykazują się szczególnymi osiągnięciami w pracy pedagogiczno-wychowawczej, „konsekwentnie, z uporem i z sukcesami wdrażają pedagogikę Korczaka”.
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
(Nie)oczywista propozycja na Wielki Piątek – droga krzyżowa z cudzoziemcami w tle, a dokładniej…
Autor: Gazeta PłockaNie zatrzymał się do kontroli, „do widzenia” – krzyknął, pomachał policjantom na pożegnanie, uciekał dalej
Autor: Gazeta PłockaGrecy widzieli w krzyżu podłe barbarzyństwo, Rzymianie – haniebną śmierć, Żydzi – znak przekleństwa od Boga. Dla chrześcijan zaś…
Autor: Ks. Andrzej RojewskiNie bójmy się przywoływać wspomnień przy świątecznym stole i okazywać miłości tym, którzy przy nim siedzą
Autor: Ziemkiewicz& KominekSzeroki pęd mieszkańców m. Płocka do zakładania telefonów. Brawo! Jest to znakiem, że Płock dąży z postępem czasu!
Autor: Michał KacprzakPomysłowe Słupno. Atrapa fotoradaru ma ostudzić zapał kierowców i poprawić bezpieczeństwo mieszkańców
Autor: Arkadiusz AdamkowskiŚwięta wielkanocne i wiosenne zwyczaje
Autor: Gazeta PłockaDziś Wielki Czwartek, początek Świętego Triduum. „Zostańcie tu i czuwajcie ze Mną”
Autor: Arkadiusz Adamkowski