Jarosław WaneckiJarosław Wanecki
NASTĘPNY PROSZĘ

Energetyki idą do dentysty. Zmiany, które powodują, są nieodwracalne

Nie ma szans na regenerację uszkodzonego fragmentu, co przyczynia się do rozwoju wielu chorób i przedwczesnej utraty zębów.

Od kilku miesięcy zakazana jest sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. W ustawie zdefiniowano, że jest to napój będący środkiem spożywczym, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Zakaz dystrybucji dotyczy także szkół i automatów. Podobne obostrzenia wprowadzono w Wielkiej Brytanii, Islandii, w Litwie i Łotwie. Poza wymienionymi w ustawie kofeiną i tauryną, których ilość jest zróżnicowana w zależności od receptur stosowanych przez konkurujących ze sobą producentów, w skład napojów energetycznych wchodzą ponadto: żeń-szeń i guarana.


Jak łatwo się domyślić, zbyt duże dawki substancji pobudzających źle wpływają na zdrowie w okresach rozwoju i dojrzewania. Nadmiar energetyków może wywoływać: bóle głowy, rozkojarzenie, drżenie ciała, zaburzenia snu oraz wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszony puls. Dodatkowym zagrożeniem są cukier i sól, co ma niebagatelny wpływ na rozwój epidemii otyłości i coraz powszechniejsze rozpoznawanie nadciśnienia tętniczego wśród osób młodych.


„Gazeta Lekarska” zapytała prof. Dorotę Olczak-Kowalczyk, konsultantkę krajową w dziedzinie stomatologii dziecięcej, o wpływ energetyków na zmiany w jamie ustnej.

Na pierwszy plan wyłania się sprzyjające erozjom szkliwa i powstawaniu próchnicy kwaśne pH napojów pobudzających, które daje poczucie orzeźwienia. Kofeina zaburza wydzielanie śliny, wywołując suchość w jamie ustnej, co pociąga za sobą deficyt minerałów, buforów i białek niezbędnych do ochrony przez infekcjami. To coraz częściej objaw zgłaszany podczas wizyt w gabinetach lekarskich. Wpływ na układ nerwowy zwiększa napięcie mięśniowe, które objawia się zaciskaniem szczęk i zgrzytaniem zębami. Dlatego każda porada stomatologiczna powinna łączyć się z edukacją w tym zakresie.

Młoda śluzówka jamy ustnej jest bardziej, niż w kolejnych etapach życia podatna na czynniki szkodliwe. Powtarzana kilka razy w tygodniu „kwaśna kąpiel” może stać się zabójcza dla uzębienia małoletnich.

Jeśli w tym czasie rozwinie się próchnica, co zdarzy się z dużym prawdopodobieństwem i pojawi się erozja szkliwa, zmiany stają się nieodwracalne. Leczenie ubytków próchniczych polega na ich mechanicznym usuwaniu i wypełnianiu materiałem zastępczym, który staje się częściową protezą. Nie ma więc szans na regenerację uszkodzonego fragmentu, co przyczynia się do rozwoju wielu chorób i przedwczesnej utraty zębów.


Nie powinno także dziwić, że stomatolodzy wskazują na bezpośredni związek otyłości z ryzykiem wystąpienia chorób przyzębia. Uboga w składniki odżywcze dieta, nasycona cukrami prostymi pochodzącymi z ciastek, soków, czekolad, ale także energetyków, wpływa na osłabienie układu odpornościowego. Na początku pociąga to za sobą skłonność do infekcji, w tym zapaleń dziąseł, którym sprzyja znowu coraz bardziej modne palenie papierosów, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, przewlekły stres i nadmierne zażywanie leków.

80 proc. polskich dzieci do 5. roku życia ma zęby zajęte próchnicą. To cztery razy więcej niż zalecenia WHO/FDI, które mieliśmy wypełnić pięć lat temu. W Roku Profilaktyki i Edukacji Zdrowotnej oraz polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, warto zaproponować rzeczywiste działania prozdrowotne, a nie tylko akcje propagandowe, wciąż przegrywające z cukrem, który już od dawna nie krzepi.

Jarosław Wanecki

Lekarz, były prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku (2009-2018), prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Fot. Envato

Kategoria: News, Opinie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl