Plebiscyt. Nominowani do tytułu Płocczanina Roku 2024: Michał Sokolnicki i Marcin Piotrowski

Czytajcie: Już wszystko jasne – sześć nominacji, siedem wspaniałych osób… Wybieramy Płocczanina Roku 2024. Głosujcie! >>

>>> UWAGA, UWAGA! Tu głosujemy, bezpłatnie, do 15 czerwca – kliknijcie >>

Michał Sokolnicki i Marcin Piotrowski z zapałem odkrywają na nowo nieco zapomnianą i niedocenianą postać jednego z najwybitniejszych płocczan XX-lecia międzywojennego Kazimierza Mayznera – prawnika, społecznika, działacza kulturalnego.

Michał Sokolnicki jest historykiem, autorem licznych publikacji dokumentujących i popularyzujących dzieje Płocka, zwłaszcza XX-wiecznego. Zajmuje się m.in. tematyką gospodarczą okresu międzywojennego, życiem codziennym mieszkańców, przemianami politycznymi w czasach PRL. Jego artykuły można znaleźć m.in. w „Notatkach Płockich”.

Znaczną część swojej pracy poświęcił postaci Mayznera, owocem tego zainteresowania jest wydana w ramach cyklu „Niezapomniani. Płocczanie z urodzenia i wyboru” książka „Kazimierz Mayzner (1883–1951). Inteligent polski w prowincjonalnym mieście II Rzeczpospolitej”.

To Mayzner założył na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku Klub Artystyczny Płocczan. Organizował w nim wystawy, koncerty, spektakle, wieczorki literacko-muzyczne; nie oglądał się przy tym na wsparcie państwa, miasta, wszystko robił w ramach samodzielnej inicjatywy obywatelskiej. To on wspierał teatr (materialnie i nie tylko, bo sam pisał sztuki teatralne i szopki kabaretowe), lokalnych artystów. Reklamował walory turystyczne Płocka, przewodniczył kapitule, ktora wybrała melodię hejnału miasta. Słynął z prowadzenia nietuzinkowej praktyki adwokackiej, znane były jego błyskotliwe, barwne i cięte sądowe riposty.

M.in. dlatego o upamiętnienie Mayznera stara się również Marcin Piotrowski, płocki adwokat. Razem z Michałem Sokolnickim swego wybitnego poprzednika reklamuje podczas spotkań, w mediach. Obydwaj są inicjatorami zbierania podpisów pod petycją „w sprawie uhonorowania i upamiętnienia osoby Kazimierza Mayznera poprzez nadanie nazwy ulicy, ewentualnie miejsca znajdującego się w Płocku, jego imieniem”. Podpisywać się można w kancelarii adwokackiej Marcina Piotrowskiego.

Na zdj. od lewej: Marcin Piotrowski i Michał Sokolnicki

>>> UWAGA, UWAGA! Tu głosujemy, bezpłatnie, do 15 czerwca – kliknijcie >>

Zasady głosowania:

1. Głosowanie odbywa się online, jednak niezbędne do udziału w nim jest posiadanie telefonu komórkowego, na który głosujący otrzyma SMS z kodem weryfikacyjnym.

2. Proces głosowania odbywa się za pośrednictwem strony https://plocczaninroku.plebiscyt.org.

3. Każdy głosujący może zagłosować tylko jeden raz.

4. Każdy głosujący może wybrać tylko jednego kandydata (lub nominowaną grupę osób).

5. Głosowanie jest bezpłatne.

6. Po wybraniu kandydata system poprosi o wprowadzenie: imienia, nazwiska i numeru telefonu komórkowego osoby oddającej swój głos. Dane są rejestrowane w bazie i niezbędne do wygenerowania oraz wysłania SMS-em kilkucyfrowego kodu weryfikacyjnego.

7. Użytkownik wprowadza otrzymany kod w formularzu na stronie.

8. Po weryfikacji system rejestruje głos jako ważny.

9. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla jednej osoby.

10. Aby rozpocząć głosowanie, użytkownik klika przycisk „Rozpocznij głosowanie”.

Kategoria: News, Płocczanie

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl