SUBIEKTYWNIE POLECAM
Chłopcy z Placu Broni i Nocna Zmiana Bluesa w Orlen Arenie, art déco z Budapesztu przy Kolegialnej, „Seks…” na Nowym Rynku…
Gdzie zajrzeć, co zobaczyć, czego posłuchać… Oto nasz tradycyjny przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w najbliższych dniach. Weźcie je pod uwagę, skorzystajcie z propozycji i bawcie się dobrze!
Uwaga, kulturożercy – w zbliżającym się tygodniu dzieje się w mieście naprawdę sporo. Ważna sprawa – w niedzielę, 26 stycznia, mamy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z koncertami w Orlen Arenie. Wystąpią m.in. Nocna Zmiana Bluesa i Chłopcy z Placu Broni. Pewnie, będzie inaczej bez charyzmatycznego lidera zespołu, zmarłego tragicznie w 2000 roku Bogdana Łyszkiewicza. Ale by uczcić jego pamięć i wesprzeć WOŚP – po prostu trzeba pojawić się na finale. Z pewnością będzie wspólne śpiewanie „Wolności” i „Kiedy już będę dobrym człowiekiem”.
W oczekiwaniu na niedzielę warto zajrzeć – a jakże – do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W czwartek, 23 stycznia, o godz. 17 przy Kolegialnej 6 organizujemy wernisaż wystawy „Art déco – Budapeszt. Plakaty ze zbiorów Węgierskiej Galerii Narodowej”. Ekspozycję przygotował Instytut Liszta – Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, na przełomie grudnia i stycznia pokazywał ją u siebie, a teraz pokaźny zbiór 30 stylowych prac przyjeżdża do Płocka. Plakaty są kolorowe, energetyczne i bardzo pasują do prezentowanej przy ul. Kolegialnej wystawy stałej art déco. Przed laty na Węgrzech reklamowały towary luksusowe, jakimi były np. czekolada albo kakao, radioodbiorniki Orion i wody jeziora Balaton (na zdjęciu). Dziś po prostu cieszą oczy. Podczas wernisażu wykład wygłosi kuratorka ekspozycji – Anikó Éva Katona. Wstęp na wernisaż jest darmowy.
Zaraz po wernisażu warto przejść kilka kroków na Kwiatka 7, do Muzeum Żydów Mazowieckich. Tam o godz. 18 rozpocznie się koncert „Między miłością a wiecznością”. Jego program (koncepcja, scenariusz, muzyka) to inicjatywa Anny Riveiro: pieśniarki, gitarzystki, kompozytorki, solistki kantoralnej, pierwszej kobiety-kantorki w Polsce. Artystka postanowiła sięgnąć po twórczość Bolesława Leśmiana, wybitnego poety polskiego pochodzenia żydowskiego. Dzień przed koncertem w Muzeum Żydów Mazowieckich minie 148. rocznica jego urodzin. Wiersze Leśmiana w dawnej małej synagodze rozbrzmiewać będą w takt pieśni inspirowanych muzyką żydowską, klasyczną, orientalną i ludową. W MŻM podczas występu artystce towarzyszyć będą uznani i wszechstronni instrumentaliści: pianistka Anna Hajduk-Rynkowicz i kontrabasista Michał Zuń.
Z czystym sercem poleciłabym Wam jeszcze spektakl „Seks dla opornych” (tytuł , owszem, jest taki sobie, ale przedstawienie jest naprawdę wyśmienite). W Teatrze Dramatycznym będzie go można obejrzeć w ten weekend (25 i 26 stycznia). Niestety, jak można wyczytać na stronie teatru, bilety na oba spektakle są już wyprzedane. Ale może uda się Wam upolować bilety na późniejsze terminy? Miejcie „Seks dla opornych” na uwadze, jest przezabawny, wzruszający i mówi sporo prawdy o damko-męskich relacjach. Uspokajam, że to komedia, nie farsa.
W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 18 w cyklu „Spotkania filmowe” w NovymKinie Przedwiośnie obejrzeć będzie można francusko-belgijski film „Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę”. Nie widziałam go, ale budzi moją ciekawość. W sieci piszą z jednej strony, że jest poetycki, piękny wizualnie i że przedstawia fragment biografii autora „Małego Księcia” w nowatorski sposób. Z drugiej strony pojawiają się utyskiwania, że jest łopatologiczny, momentami nie do końca zrozumiały i że pozostawia niedosyt. Myślę jednak, że fani „Małego Księcia” (sama do nich nie należę, ale wiem, że jest ich na świecie całkiem sporo) powinni wiedzieć o tym seansie.
Milena Kolibczyńska
Płocczanka, 19 lat pracowała w płockiej „Wyborczej”, teraz pracuje w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Lubi swoje miasto i ludzi, którzy w nim mieszkają.
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
Z kroniki policyjnej. Po wypadku na Dobrzyńskiej jedna osoba w szpitalu
Autor: Arkadiusz AdamkowskiDom przy Sienkiewicza 64, w którym mieszkał Symcha Guterman z żoną Ewą i synem Jakubem, wpisany do rejestru zabytków!
Autor: Gazeta PłockaPodejrzany o zabójstwo 46-latek z Ciechanowa, poszukiwany m.in przez płockich policjantów, zatrzymany
Autor: Gazeta PłockaEnergetyki idą do dentysty. Zmiany, które powodują, są nieodwracalne
Autor: Jarosław WaneckiMuniek Staszczyk o Płocku: Mieścina z molochem w tle i atmosferą bardziej szarą niż na Grochowie wypiękniała i jest dziś nie do poznania
Autor: Jarosław KozaneckiDziś Dzień Babci. Babcia też człowiek! Przestańcie ubierać babcie w kapcie! Felieton zbuntowany na okoliczność
Autor: Anna LewandowskaŻycie to nie teatr, ale w teatrze toczy się życie! To marka powiatu, miasta i całego naszego regionu
Autor: Ziemkiewicz& KominekPłock staje się smutnym miastem… Pieniądze szczęścia nie dają? W naszym przypadku to dość trafne określenie
Autor: Marek Tucholski