
OD ŚWIĘTA DO ŚWIĘTA
Jesteśmy stworzeni dla nieśmiertelności. Jej symbolem są trzymane dzisiaj w dłoniach pobłogosławione palmy
Niedziela Palmowa ma podwójny charakter: jest dniem radości, ale także rozważaniem Męki Pańskiej.

Palmy, które przynieśliśmy dziś do kościoła symbolizują powrót do życia oraz pragnienie włączenia się w uroczyste powitanie zgotowane Chrystusowi przez tłum mieszkańców Jerozolimy. Radość i uniesienie przechodzą jednak w dramat, gdy wsłuchujemy się i rozważamy Mękę Jezusa i Jego śmierć na krzyżu.
On sam wiedział, że entuzjazm witającego Go tłumu będzie trwał krótko i ci sami ludzie już za kilka dni zawołają na dziedzińcu Piłata: „Ukrzyżuj Go!”.
Choroba, ból i śmierć to jakby trzy ogniwa życia. Przechodzi przez nie każdy człowiek. Z dwoma pierwszymi usiłuje się zmagać. W spotkaniu z ostatnim jest bezradny. Tak było i jest.
Biblia nie zna łatwych rozwiązań problemu choroby, cierpienia i śmierci, dlatego nigdy nie mówi o „pięknej śmierci”. Również śmierć Chrystusa nie zawiera w sobie nic pięknego. Dramatycznie brzmią słowa, które Jezus wypowiada z krzyża: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”.
Dramatyczne są chwile związane z porodem ludzkiego życia, ale nie mniej dramatycznie jawi się jego ziemskie zakończenie.
Jezus wskazuje, że jego rozwiązaniem jest całkowite zaufanie Bogu. Ewangelista Łukasz zapisał, że przed skonaniem Jezus zawołał: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego”.
Życie otrzymane od Boga nigdy się nie kończy. Jesteśmy stworzeni dla nieśmiertelności. Jej symbolem są trzymane dzisiaj w dłoniach pobłogosławione palmy. Znak zwycięstwa nad ostatnim wrogiem człowieka.
Na zdj.: Procesja z palmami w sierpeckim skansenie. Fot. Dariusz Krześniak / Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Ks. Andrzej Rojewski
Wieloletni wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, obecnie kapelan Domu Seniora Leonianum
Udostępnij artykuł:
Zobacz także
(Nie)oczywista propozycja na Wielki Piątek – droga krzyżowa z cudzoziemcami w tle, a dokładniej…
Autor: Gazeta PłockaNie zatrzymał się do kontroli, „do widzenia” – krzyknął, pomachał policjantom na pożegnanie, uciekał dalej
Autor: Gazeta PłockaGrecy widzieli w krzyżu podłe barbarzyństwo, Rzymianie – haniebną śmierć, Żydzi – znak przekleństwa od Boga. Dla chrześcijan zaś…
Autor: Ks. Andrzej RojewskiNie bójmy się przywoływać wspomnień przy świątecznym stole i okazywać miłości tym, którzy przy nim siedzą
Autor: Ziemkiewicz& KominekSzeroki pęd mieszkańców m. Płocka do zakładania telefonów. Brawo! Jest to znakiem, że Płock dąży z postępem czasu!
Autor: Michał KacprzakPomysłowe Słupno. Atrapa fotoradaru ma ostudzić zapał kierowców i poprawić bezpieczeństwo mieszkańców
Autor: Arkadiusz AdamkowskiŚwięta wielkanocne i wiosenne zwyczaje
Autor: Gazeta PłockaDziś Wielki Czwartek, początek Świętego Triduum. „Zostańcie tu i czuwajcie ze Mną”
Autor: Arkadiusz Adamkowski