Fotoradary nowej generacji w Słupnie, Goślicach, Grabinie, Rębowie i Sierpcu. To może być pogrom kierowców i lawina mandatów
Nazywają się TraffiStar SR390, na razie są w Polsce tylko dwa: w Warszawie i Bytomiu. Mierzą prędkość, rejestrują przejazd na czerwonym świetle, łamanie zakazu skrętu czy zawracania, ignorowanie obowiązku zatrzymania się przed zieloną strzałką.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wybrał już dostawcę urządzeń (Lifor sp. z o.o.), zakup sfinansowany zostanie z pieniędzy KPO. Łącznie w całym kraju nowych fotoradarów TraffiStar SR390 ma być 70, będą kosztować 8,5 mln zł. Staną się najważniejszym elementem rozbudowy systemu CANARD (zakłada ona również montaż m.in. 43 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości – na ekspresówkach i autostradach).
TraffiStar SR390 jest produkcji niemieckiej, przypomina niedużą skrzynkę, waży 7,5 kg. Zarejestruje każdego, kto przekroczy dozwoloną prędkość, wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, złamie zakaz skrętu lub zawracania, nie zatrzyma się przed wjazdem na skrzyżowanie przy zapalonej zielonej strzałce, będzie jechał po buspasie samochodem osobowym. Może śledzić prędkość aut na czterech pasach ruchu, odczyta tablice rejestracyjne (producent deklaruje minimum 98-procentową czytelność tablic i twarzy kierowcy) – w dzień i w nocy. Ograniczenie prędkości automatycznie przypisuje dla różnych pasów i do każdego samochodu, zależnie od jego klasy.
Dziennik.pl pisze tak: „(…) na nowego pogromcę kierowców wyrasta fotoradar TraffiStar SR390, który 18 listopada 2024 roku przełączono w tryb rejestracji na Al. Jerozolimskich 239 w Warszawie. Urządzenie do 3 grudnia, czyli w ciągu 16 dni ujawniło 6282 naruszenia dozwolonej prędkości 50 km/h. Dziennie wpadało tam ponad 400 kierowców. Żyła złota…”.
Na Mazowszu ma być osiem nowych fotoradarów. W naszej części regionu staną w Słupnie na DK 62, Grabinie i Goślicach na DK 60, Rębowie na DK 50 i Sierpcu na DK 10. To miejsca, w których bardzo często dochodzi do wypadków:
Dachowanie w Goślicach. Auto wpadło do rowu, zatrzymało się na drzewie >>
Kolizja na drodze krajowej nr 62. W akcji strażacy z Płocka, Słupna i Cekanowa >>
Na zdj.: TraffiStar SR390. Fot. Lifor sp. z o.o.
Udostępnij artykuł:


Zobacz także

Wypadek na al. Piłsudskiego. Ranna nastoletnia motocyklistka przewieziona do szpitala
Autor: Gazeta Płocka
Ciężarowy Man z naczepą potrącił pieszą. 62-letnia kobieta nie żyje
Autor: Gazeta Płocka
Dla kilku piw 32-latek uderzył ochroniarza, zaatakował policjantkę, wylądował w tymczasowym areszcie
Autor: Gazeta Płocka
66-latek z zarzutem sprowadzenia pożaru hali przy ul. Rembielińskiego w Płocku. Przyznał się, złożył obszerne wyjaśnienia
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Tragiczny wypadek na torach w pobliżu Słonecznej. Nie żyje 17-latek
Autor: Gazeta Płocka
Z Gąbina i Dobrzykowa – MAN-y, z Siecienia też i jeszcze Steyr, ze Słupna i Kanigowa ciężkie Jelcze, weterani dróg. Kolejne zastępy gasiły wielki pożar w Płocku [WIDEO]
Autor: Gazeta Płocka
Pożar na Wielkiej Płycie. Stan na godz. 23.30. Zawalił się dach hali. Trwa dogaszanie ognia [WIDEO]
Autor: Gazeta Płocka
Pożar na Wielkiej Płycie. Płonie hala. Czarny dym widać z kilkudziesięciu kilometrów. Ewakuowani mieszkańcy pobliskiego bloku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Autor: Gazeta Płocka


