Czy dopuszcza pan ewentualność, że nowe centra integracji cudzoziemców na Mazowszu jednak nie powstaną? – Nie dopuszczam

Tak odpowiada dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.. I on, i marszałek Mazowsza Adam Struzik spotkali się w Płocku z dziennikarzami.

O CIC mówili przy okazji podpisania umów na wsparcie – unijne i z budżetu województwa – projektów związanych z edeukacją, turystyką, mobilnością miejską, magazynami energii, zdrowiem psychicznym.

Adam Struzik nie ma wątpliwości – to kampania wyborcza spowodowała, że „w Polsce rozpętano histerię związaną z powstawaniem centrów”. Sprzeciwy wobec ich tworzenia określa jako głoszenie nieprawdy. – Przedstawia się centra integracji cudzoziemców jako miejsca alokacji obcokrajowców, ich pobytu, utożsamia z noclegowniami czy jakimiś obozami, a to tylko służy dezinformacji – uważa.

Powtarza, że dzięki takiej retoryce antyimigranckiej, „w ostatnim czasie szczególnie eksploatowanej w Polsce”, niektóre partie polityczne i niektórzy kandydaci na prezydenta RP próbują zbić kapitał polityczny.

Te osoby to nie nielegalni imigranci

– W Płocku, Radomiu doszło już do różnego rodzaju protestów, udziału polityków PiS w posiedzeniach rad miejskich – przypomina Adam Struzik. – Generalnie to świadoma, dość prowokacyjna polityka siania nieprawdy i nienawiści do obcokrajowców – ocenia i po raz kolejny zapowiada, że centra, punkty informacji dla cudzoziemców przede wszystkim mają tym ludziom podpowiadać, jak mają tu funkcjonować.

– Swoją drogą, podkreślam, że te osoby to nie są nielegalni migranci – dodaje. – Oni trafili do nas np. jako uchodźcy ukraińscy, jest ich w Polsce ok. 1,5 mln. Albo to ludzie, którzy nie dość, że nie wystąpili o azyl, to czesto już go otrzymali; ci, którzy na niego czekają, przebywają w specjalnych ośrodkach. Niektórzy z przyszłych klientów CIC to także osoby, które mają już nawet prawo pobytu w Polsce. Aby im pomóc w znalezieniu pracy, uświadomić jakie mają prawa, ale i obowiązki, są właśnie potrzebne takie punkty informacyjne.

To PiS wymyślił CIC

Marszałek przypomina też, że tworzenie CIC to zadanie zlecone przez administrację rządową „naszej wyspecjalizowanej komórce, Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej, i ono wywiąże się z tego obowiązku”.

– Mam nadzieję, że szum wyborczy minie i że wrócimy do normalności – kończy Struzik. – Pewnego smaczku tej sprawie dodaje to, że to rząd PiS, pani minister Maląg, w 2022 r. otwierali w Kaliszu pierwszy taki punkt integracji cudzoziemców i pokazywali go jako pewien modelowy sposób działania. Dziś ci sami politycy nagle stają na czele krucjaty antyimigranckiej.

Nie zrezygnujemy z centrów

Ale PiS podnosi, że kiedy za czasów jego rządów powstawały pierwsze centra, nie było jeszcze paktu migracyjnego, na mocy którego Polska będzie musiała przyjąć w ramach relokacji tysięcy nowych migrantów z krajów obcych nam kulturowo.

– Nowe centra nie będą się niczym różnić od tych już istniejących, takie same będą też miały zadania – odpowiada krótko Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Na 120-140 m kw. będą po prostu okienka, a w nich udzielający informacji specjaliści nasi i wojewody. Nie godzi się tak zachowywać – raz się czymś szczycić, a potem uważać za szkodliwe. Kampania wyborcza nie może być wytłumaczeniem. Nie można, tak jak w Radomiu, straszyć wyborców, że jeśli nie zostanie wybrany odpowiedni kandydat na prezydenta, to kraj zaleją migranci sprowadzeni przez jego konkurenta. Osobiście uważam, że po wyborach temat centrów ucichnie, nie będzie już potrzeby, by go tak eksploatować.

Czy mimo wszystko dopuszcza pan ewentualność, że nowe CIC na Mazowszu jednak nie powstaną?

Kornatowski: – Nie ma takiej możliwości, nie zrezygnujemy z nich, tym bardziej, że np. w Radomiu czy Siedlcach podpisane już zostały umowy na wynajem pomieszczeń.

Na zdj. od lewej: Tomasz Kominek (dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego), Aleksander Kornatowski, Adam Struzik

Kategoria: News

Udostępnij artykuł:

Polityka prywatności © 2025 Gazeta Płocka. Projekt i wykonanie: Hedea.pl